Легендарни острвски стадиони (први део)
И данас, у ери модерног фудбала, „мирис" некадашњег времена се и даље осећа на Острву, где су поједини стадиони остали као последњи чувари фудбалске традиције. У једној од својих серијала под називом „Football's Golden Years" британски „Дејли мејл" објавио је старе фотографије најлепших стадиона у Енглеској од којих многи више не постоје.
Стари Вембли је остао само успомена, исто као и Хајбери који од којег је направљен стамбено-пословни комплекс, сличну судбину доживљава све више стадиона у Енглеској где се традиција повлачи пред модерним фудбалом.
Стари стадиони живе само у сећањима навијача, а када временом они нестану, остаће само фотографије да сведоче о златном добу фудбала у Енглеској. Британски лист „Дејли мејл" у серијалу „Football's Golden Years" објавио је фотографије старих стадиона који су обележили читав век за нама.
На фотографији из 1960. године налази се Хампден парк у Глазгову пред почетак меча финала Купа европских шампиона између мадридског Реала и Ајнтрахта из Франкфурта. Реал је тај меч добио резултатом 7:3. Утакмицу је уживо пратио тачно 127,621 гледалац. Ипак, највише људи у историји Хапден парка сакупило се 1937. године, када је на мечу између Шкотске и Енглеске дошло близу 150.000 навијача. Данас овај стадион прима 56.000 гледалаца.
Саутемптон је пуне 103 године (од 1898 до 2001. године) играо на стадиону „Дел". Ово је био један од најнеприступачнијих енглеских стадиона, и до њега је било тешко доћи. Такође овај стадион је претрпео оштећења у немачком бомбардовању 1940. године у Другом светском рату када је једна од бомби направила дубок кратер у шеснаестерцу. На фотографији из 1979. године види се публика на стадиону непосредно пред почетак утакмице између Саутемптона и Вест Бромвич Албиона.
Стадион Вембли је био поприште невероватних фудбалских окршаја. На фотографији из 1931. године види се крцат „стари" Вембли на којем се налази 92.406 гледалаца пред почетак финала ФА Купа између Вест Бромвич Албиона и Бирмингема.
Олд трафорд једно је од најграндиознијих фудбалских здања данашњице. На фотографији из 1960. године са дербија између Манчестер Јунајтеда и Ситија, ретко ко би препознао да се меч играо на Олд трафорд.
Фотографија Вила парка из 1932. године изгледа нестварно. Ово је време када је фудбал био још млад и када није био важан комфор, већ само љубав према клубу.
Ајброкс парк у Глазгову је 1960. године био поприште сјајног дуела у полуфиналу шкотског ФА Купа између Селтика и Сент Мирена који је Сент Мирен добио резултатом 3:1. На стадиону је тог дана било више од 60.000 гледалаца који су пратили окршај. Фотографија је узета из ваздуха и откива све лепоте Ајброкса и насеља око стадиона.
И Мејн роуд, стадион Манчестер Ситија, одавно је остао само успомена навијача. На фотографији из 1951. године види запослени на стадиону како гледа утакмицу. Мејн Роуд био је дом Манчестер Ситија у периоду између 1923. до 2003. године.
Једно од знаменитости Лондона је стадион Тотенхема Вајт харт лејн. На фотографији из 1949. године види се крцат стадион на пријатељској утакмици између Енглеске и Италије.
Једна од последњих „жртава" модерног фудбала је стадион Хајбери који је изграђен 1913. године, а затворен 2006, када је Арсенал пресељен на нови стадион Емирејтс". Фотографија из 1914. године узета је са меча између Арсенала и Фулама. Стадион Хајбери, који је био понос северног Лондона данас је стамбено-пословни комплекс.
Енфилд је један од само три оригинална стадиона на којима се од прве сезоне 1888/89. без престанка и данас игра фудбал. На фотографији из 1974. године види се дефанзивац Вест хема Томи Тејлор како избија лопту испред играча „црвених" Реја Кенедија. Први меч Ливерпул је на Енфилду одиграо давне 1892. године, и није мењао стадион до данашњег дана.
Наставиће се...
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар