Љајић, Матић и Видић. Још једном.

„Нећу да певам химну“, изјавио је Адем Љајић. Одлучно, јасно. Закључак, Синиша Михајловић га неће звати у репрезентацију Србије. Да ли се само то може схватити из његових речи? Или је та изјава важна због још неких разлога.

Дакле, талентовани фудбалер је остао при одлуци да химна „Боже правде" вређа њгова верска убеђења и да, ако је то услов, он више неће играти за репрезентацију. Како је селектор Синиша Михајловић током ових годину дана показао да воли да истера своје, јасно је да њих двојицу више никада нећемо видети у репрезентацији у исто време.

И једном, Синиша Михајловић ће отићи. И Адем Љајић ће бити позван у репрезентацију, јер овај веома талентован играч у септембру пуни тек 22 године.

Мада ће бити оних који нису сагласни, може се повући паралела и са Немањом Матићем и Немањом Видићем, двојицом играча који би лако могли да буду у истом тиму. Матић је, погођен малобројним приликама, одлучио да не игра за репрезентацију; Видић, вероватно разочаран односом јавности према њему, на неодређено време је напустио национални тим. Ни једног ни другог Синиша Михајловић не жели да „моли".

Михајловић ће пре или касније отићи, а Адем Љајић може да игра само за једну репрезентацију. Врло је вероватно да ће неко од следећих селектора звати овог момка који ће у септембру напунити 22 године.

Али Љајић је инсистирањем да никада неће певати химну себи наметнуо јасно ограничење. Сваки његов наступ за репрезентацију ће се гледати другачије. Све што је мање од фанатичне борбе, сваки његов наступ испод перфектног, тумачиће се кроз речи: „Нећу да певам химну." Притисак играња за репрезентацију Србије и без тога је огроман. И не само то, све што каже мора да испуни. Јер, већ једном је прекршио дату реч. Потписано.

Међутим, српско друштво, бар његова велика већина, није показало да има проблем са тим. Да ли због мањка патриотског осећања или због развијеног осећаја толеранције - то у овом тренутку и није тема.

Српској јавности тренутно, чини се, више смета начин на који Mихајловић води репрезентацију, него Љајићев однос према симболу државе.

Слаби резултати у квалификацијама дали су повод критичарима да Михајловића прозивају због односа према Адему Љајићу и Немањи Матићу. Али нису ли у сличној позицији били и фудбалери који су аплаудирали химни противника у Загребу, нису ли у сличној ситуацији били, неки још увек - Баста, Петровић, Кузмановић, Стојковић...

И нико не осуђује понашање Адема Љајића или Немање Матића, већ мањак подршке екипи и играчима који поштују исте те услове.

Њима се не одаје признање за то што поштују принципе који су некима добар изговор да буду ван тима. Па нису ли онда исти ти принцип и добар разлог за похвалу онима који су и даље ту?

Михајловић јесте захтеван човек, он није лака особа, али он истрајава у својој причи. Па ако на крају не буде у праву, биће то потпуно његова грешка.

Тиме је ваљда јасно да је проблем химне је наопако постављен - јер то био један од Михајловићевих услова. Није химна проблем репрезентације, химна је проблем друштва.

Наравно, нико не ослобађа селектора кривице за слаб резултат у квалификацијама, за односе у тиму после меча са Белгијом, заборављен папир са тактиком на тренингу пред утакмицу у Шкотској или избор играча за меч у Загребу.

На концу, Михајловић је од почетка био отворен и искрен. У својој заблуди? Можда. Он је дошао на место селектора ношен готово једногласном жељом јавности и колега да заузме ту позицију.

Оно што је необично у вези са овим случајем јесте да се говори о начинима на који би требало вратити Љајића у репрезентацију а не о томе како људе попут њега приволети да химну Србије схвате као своју. И ту се поставља питање да ли је Адем Љајић Србији важнији као држављанин ове земље или као фудбалски репрезентативац.

Још једна, мање важна, али једнако скрајнута тема јесте како су српски медији пренели ову Љајићеву изјаву. То што је Адем Љајић италијанским новинарима дао такву изјаву нови  је пораз спортског новинарства у Србији. Наравно, за то су криве обе стране, и спортисти и новинари. Али и јавност. И ви који читате овај текст формирате мишљење играча, формирате мишљење новинара и формирате мишљење јавног мњења.

Само неколико примера у вези са тим, Милош Теодосић је о сукобу са Ненадом Крстићем прво причао за руске медије, Пеђа Стојаковић не даје изјаве српским новинарима (осим ако не раде за иностране медије), Божа Маљковић је можда најотворенији интервју дао словеначком Плејбоју, о повратку Данила Икодиновића у Партизан сазнало се преко хрватских новина, Адам Морисон није дао ниједан интервју за српске медије, Иванов такође, Немања Видић се током Светског првенства у Јужној Африци ниједном није појавио на конференцији...

И, као у свим овим случајевима, касно се реагује на догађаје које није тешко предвидети. Зато можда не би било лоше размислити већ сада да ли ће Хрватска тражити отворен тренинг у Београду, шта Немања Матић мисли о одлуци да не игра, да ли би можда требало рећи нешто похвално о играчима који су и даље уз тим, да ли пред утакмице репрезентације пуштати енглеску музику, да ли је заиста потребно да нам шкотски навијачи чисте терен и да ли је било потребно да прођу године да Савез, уместо са хрватским произвођачем воде, потпише уговор са српском „водом".

Број коментара 125

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. јул 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом