Културолошка мисија Телевизије

Шездесетих година прошлог века једина телевизија у Србији држала је породице на окупу. Прве телевизијске серије Радивоја Лоле Ђукића празниле су градске улице и имале већу гледаност од свих Дневника заједно.

Серија "Грлом у јагоде" остала је запамћена као један од најоригиналнијих и најуспешнијих подухвата "београдске школе хумора" на малом екрану, а ТВ драма Милана Николића и Соје Јовановића "Извињавамо се, много се извињавамо" проглашена је најбољом ТВ драмом по избору гледалаца поводом обележавања 35 година ТВ драме.

Били су то први кораци развоја толико пута хваљене и оспораване "београдске хумористичке школе", која је постала знак препознавања београдског телевизијског програма.

Изузетну гледаност бележили су атрактивни колажни, кабаретски, музичко-забавни и контакт програми: "Максиметар", "Образ уз образ", "Недељно поподне", "Седам плус седам".

Телевизија Београд је пружала непосредну помоћ националној кинематографији у успону и, најчешће, од снимљеног филмског материјала реализовала истоимене серије: "Петријин венац", "Браћа по матери", "Време чуда", "Сеобе", "Подземље".

Од 1961. године почиње реализација првих емисија образовног и научног карактера, а посебни Образовно-научни програм, основан је 1964. године.

Формирају се и основне редакције: школска, општеобразовна, научна и еколошка.

Од почетка рада програм је остао доследан својој основној мисији образовања најширег аудиторијума.

Генерације су одрастале на серијама за децу које су биле истовремено и забавне и образовне: од првих, "На слово на слово", "Хајде да растемо", "Невен", до серија намењених омладини "Име и презиме" из 1965. године, "Сиви дом" и "Заборављени" из осамдесетих.

Појава новог медија у Србији резултирала је плодном сарадњом, која је под окриљем Телевизије окупила врхунске уметнике, књижевнике, сликаре, композиторе, драмске писце, редитеље и глумце.

Школски и научни програм су по правилу писали или надгледали чланови САНУ.

У својој најранијој фази, рок музика, видео арт и други авангардни уметнички покрети били су сасвим равноправно заступљени на државној Телевизији.

Отвореност према свету огледала се у редовном емитовању најквалитетнијег, али и најскупљег страног програма.

И док су се наши професионалци доказивали по свету и били чланови и председници европских ТВ жирија, многобројне награде које су долазиле са различитих фестивала, потврђивале су програмски квалитет Телевизије Београд.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 11. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње