уторак, 12.05.2026, 14:00 -> 22:22
štampajКраљеви свинга – Ray Gelato
Реј Кит Ирвин (1961), професионално познат под својим уметничким именом Реј Џелато, је британски џез, свинг и џамп-блуз саксофониста, певач и вођа бенда. Познат је као једна од главних снага у оживљавању свинг музике.
Рођен је у Лондону, као син јеврејске мајке и америчког војника који је био стациониран у Великој Британији. Преко очеве колекције плоча, Џелато је чуо музику свинг бендова из 1940-тих, као и Р&Б и рокенрол који су били преовлађујући 1950-тих. Музика коју су свирали Луј Џордан и Луј Прима показала се инспиративном, а љубав је негована у тинејџерским годинама када је Џелато посећивао локалне клубове да би слушао музику уживо. Његово дивљење према свирци Сема Бутере навело га је да почне да учи да свира тенор саксофон са 19 година, а већ следеће године био је довољно компетентан да почне да свира полупрофесионално. До 1982. године, Џелато се удружио са француским гитаристом Патрис Серапиљом, а њихов мали бенд постао је познат као „Chevalier Brothers“. Своје уметничко име стекао је у то време и, након успеха на такмичењу талената одржаном у лондонској „Камден“ палати, наступали су широм Велике Британије и обилазили Европу и Јапан свирајући своју стилизовану „swing revival“ музику. Група је свирала на џез фестивалу у Монтреу и „North Sea“ џез фестивалу, али се до 1988. године распала.
Кратко радећи као соло уметник, Џелато је потом свирао и певао у британском филму „Скандал“ (1989), пре него што је основао бенд „ Ray Gelato and the Giants of Jive“, са којим је свирао у Карнеги Холу. Група је такође снимила „Gelato Express“ (1993), иако су се распали следеће године.
1994. године Џелато је певао на саундтреку за телевизијску драму „No Bananas“ на BBC телевизији док је формирао нови бенд, „Ray Gelato Giants“. Држећи се традиционалног пута, са репертоаром који је укључивао музику Нет Кинг Кола, Дјук Елингтона, Дин Мартина и Френк Синатре - успешно су наступали на местима као што су „Умбрија џез фестивал“ у Италији, Монтреал џез фестивал, Сан Себастијан џез фестивал, и били на турнеји по Италији и САД.
1998. године њихова музика за светску телевизијску рекламу за „Левис“ бренд донела је широку популарност њиховој верзији песме „Tu Vuò Fà L'Americano“, која се појавила на оба албума, „The Men from Uncle“ (1998) и „Live in Italy“ (2000). Поред тога, Џелато је свирао саксофон у својој „камео“ улози у филму Енигма (2001).
Џелато је потписао нови уговор за снимање 2004. године и исте године објавио албум „Ray Gelato“. Такође се појавио у емисији „This Morning“, певајући своју самосталну песму „A Pizza You“. Његова самостална песма „Givin' Up Givin' Up“ је укључена у „саундтрек“ филма „The Perfect Man“ из 2005. године. 2006. године његов бенд је учествовао у једној од својих највећих позоришних турнеја у Великој Британији до тада.
Бенд је био предгрупа 2011. године за концерт Роби Вилијамса „Swing When You're Winning“ у лондонском „Ројал Алберт Холу“. 2015. године Џелато је објавио албум „Wonderful“, збирку италијанских песама, у којима пева углавном на италијанском, за који је добио четири звездице у рецензији листа „The Daily Telegraph“.
Након дугогодишње резиденције Џорџ Мелија, божићно место у џез клубу „Ronnie Scott's Jazz Club“ 2015. године заузели су „Ray Gelato and the Giants“. 2016. године Џелато и Клер Мартин су се појавили на џез фестивалу „Ribble Valley“, промовишући свој заједнички албум „We've Got a World That Swings“.
„AllMusic“ је приметио да је „Џелато био изузетно успешан, проналазећи свој кутак и задржавајући своју доминацију захваљујући напорном раду, добром музицирању и таленту за шоуменство“.
Коментари