Читај ми!

Клуб Тропикана – The Kenny Clarke/Francy Boland Big Band

Иако је претежно био џез биг бенд, данас вам у рубрици „Клуб Тропикана“ представљамо латин џез снимке чувеног “Кени Кларк/Фрeнси Боланд Биг Бенда“ .

Овај ансамбл је био један од најпознатијих европских биг бендова 1960-их и раних 1970-их. Предводили су га амерички бубњар Кени Кларк, кључна фигура у развоју би бап бубњарства и белгијски пијаниста и аранжер Френси Боланд.

Кени Кларк, амерички џез бубњар, преселио се у Париз 1950-их, где је постао централна личност на европској џез сцени. Френси Боланд, класично школовани белгијски пијаниста и сјајан аранжер, радио је са Дизи Гилеспијем и био веома цењен због свог модернистичког приступа аранжирању биг бенд партитура.

Њихова сарадња је започела као секстет касних 1950-их и проширила се у биг бенд фромацији 1961. који су основали уз подршку продуцента Ђиђи Кампија, немачког џез мецене и сниматеља.
Овај биг бенд је врло брзо постао познат и препознат по мешању америчких свинг и би бап стилова са софистицираним европским аранжманима. Бенд је укључивао врхунске америчке џез музичаре из иностранства као што су Џони Грифин, Сахиб Шихаб и Арт Фармер, поред водећих европских свирача попут Душка Гојковића, Аке Персона и Рони Скота.

Боланд, познат по „густим“ аранжманима, замршеним хармонским структурама и високоенергетским перформансама, на чије су  писање у великој мери утицали Дјук Елингтон и Гил Еванс – био је упарен са Кларковим богатим бубњарским умећем, које је пружало јаку ритмичку основу музици овог оркестра.

Неки од најпознатијих албума су: „All Smiles „(1968), „Sax No End „(1967), „Faces“ (1968), „Fellini 712“ (1969), „At Her Majesty’s Pleasure“ (1969).

„Кени Кларк-Франси Боланд Биг Бенд“ оставио је неизбрисив траг у свету џеза. Упркос ограниченој експозицији у Сједињеним Државама, њихови снимци су постали веома цењени међу ентузијастима џеза, а способност бенда да споји америчку џез традицију са европским сензибилитетом поставила је преседан за међународну сарадњу у џезу. Бенд се често сматра једним од најбољих великих бендова икада окупљених ван САД.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом