Читај ми!

Музички свет Јохана Баптиста Вендлинга

У трећој емисији циклуса којим обележавамо 300. годишњицу рођења композитора и флаутисте Јохана Баптиста Вендлинга, слушаћете дела овог аутора и Франца Ксавера Рихтера.

Као један од водећих флаутиста свог доба, Вендлинг је у служби електора Палатината у Манхајму Карла Теодора превасходно писао дела која су укључивала флауту као солистички инструмент. Поред тога, држао је часове флауте Карлу Теодору, а неретко је радио и као његов музички амбасадор, посећујући европске метрополе и преговарајући о музичким поруџбинама за манхајмски двор са композиторима попут Јохана Кристијана Баха и Волфганга Амадеуса Моцарта.  

Четрнаест година старији од Вендлинга, Франц Ксавер Рихтер, придружио се дворској капели у Манхајму 1746, и то као вокални солиста, односно бас, а у служби Карла Теодора је остао до краја шездесетих година 18. века, када је добио позицију капелмајстора Стразбуршке катедрале. Као и Вендлинг, Рихтер је имао могућност да путује у Француску, Енглеску и Холандију, а његове композиције биле су запажене и на париским Духовним концертима. Био је активан на пољу инструменталне музике, али је пажњу посветио и теоријском раду на пољу хармоније и контрапункта.

Ансамбл Дворска музика из Манхајма, чије интерпрерације ћемо слушати у емисији, основао је флаутиста Такаши Огава 1981. године и од тада је усмерен управо ка истраживању и извођењу камерних дела композитора који су у 18. веку били активни на двору фалачког електора у Манхајму. 

Аутор Срђан Атанасовски
Уредница Сања Куњадић



Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом