Музички свет Себастијана де Албера
Пратићете трећу емисију циклуса посвећеног тристогодишњици рођења шпанског чембалисте и композитора Себастијана де Албера.
Средином 18. века плес фанданго био је на врхунцу популарности широм Шпаније, а његова форма није мимоишла ни уметничку музику те ни музику за чембало. Поред динамичне употребе троосминског такта, за фанданго су карактеристични и модални хармонски обрти у молским тоналитетима, а многе од ових особина данас су нам препознатљиве захваљујући популарности фламенка.
Циклична форма састављена од речеркате, фуге и сонатног става оригинална је форма коју проналазимо у Алберовом опусу. Речеркате показују широк опсег фактура и писане су у слободном, импровизованом стилу без тактних црта, док у фугама, упркос примени полифоних поступака и, типично за шпанске ауторе, обиљем секвенци, доминира богатство мелодике инспирисане фолклором.
У вечерашњој емисији слушаћете албум композиција и транскрипција за чембало инспирисаних фандангом аутора активних у Шпанији 18. века, који је објавио чембалиста Андреас Штајер.
Аутор
Срђан Атанасовски
Уредница Сања
Куњадић
Коментари