Фестивал Мењухин 2021

Репродуковаћемо снимак концерта одржаног 5. августа ове године у цркви у Гштаду који смо добили посредством међународне размене чланица Еурорадија. На концерту су наступили виолинисткиња Изабела Фауст, виолончелисткиња Сол Габета и пијаниста Бертран Шамају, а на програму су била дела Феликса Менделсона и Франца Шуберта.

Најпре ћете чути Менделсонов Први клавирски трио у де молу, опус 49. Рад на партитури овог дела, које се уз Октет опус 20 убраја међу најпопуларнија Менделсонова камерна остварења, композитор је завршио 23. септембра 1839, а оно је објављено годину дана касније. Током компоновања Менделсон је послушао савет свог колеге, композитора Фердинанда Хилера, и у клавирски парт унео измене које су овом инструменту омогућиле да има једнаку улогу као виолина и виолончело. Деоница клавира добила је обрисе клавирских комада Роберта Шумана, а сам Шуман је након слушања овог трија означио Менделсона као „Моцарта XIX века".

Концерт је заокружен извођењем Клавирског трија у Ес дуру, број 2 Франца Шуберта, из 1827. године. Дело је премијерно изведено на приватном концерту јануара наредне године, неколико месеци пре композиторове смрти, а поводом веридбе аустријског племића Јозефа фон Шпауна, који је у историји остао упамћен као један од блиских Шубертових пријатеља.

Уредница Ирина Максимовић Шашић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом