Читај ми!

Мајстори барока – Марен Маре

У вечерашњој емисији слушаћете Свиту у де молу и Свиту у ге молу за виолу да гамба и басо континуо из Прве збирке Марена Мареа, у интерпретацији Ацушија Сакаија и Кристофа Русеа.

Рођен 1656. године у Паризу, овај композитор и виртуоз на виоли да гамба, своје основно музичко образовање стиче код Франсоа Купрена, а технику свирања на виоли усавршава код Жана де Сент-Коломба, најистакнутијег виолисте и педагога тог времена.

Године 1675. Маре постаје члан краљевског оркестра, који је био повезан са Краљевском академијом за музику. На ову позицију поставио га је управник Краљеве музике - Жан-Батист Лили - од кога је Маре потом учио и компоновање. Претпоставља се да га је велики мајстор подстакао и да напише своје четири опере, које су биле прилично успешне и писане у Лилијевом стилу у форми трагедије у пет чинова. На функцији виолисте Краљевског оркестра Маре остаје све до 1725. године, када се повукао у пензију.

Иако је иза себе оставио и вокална остварења, Марен Маре је примарно запамћен као аутор композиција за виолу да гамба. За овај инструмент написао је пет збирки, под називима Збирка комада за једну и две виоле (Livre de pièces à une et à deux violes). Ова колекција се састоји из два дела: првог који броји 65 комада за соло виолу да гамба, и другог са 18 композиција за две виоле да гамбе. Дела су писана као свите, испуњене плесовима који нуде панорамски поглед на модерне игре тог времена, и груписане су по тоналитетима. Француска свита је традиционално започињала прелудијумом, након чега следе плесови попут алеманде, куранте, сарабанде, жиге или гавоте. У складу са праксом тог периода, Маре је у неке свите укључивао примере сваког од плесова, дајући слободу извођачу да по свом нахођењу бира које ће ставове свирати. Овим збиркама је Маре накнадно додао пратњу у виду басо континуа, и оне представљају прве публикације за виолу да гамба и басо континуо у Француској. Прву збирку комада за једну и две виоле Маре је посветио свом ментору Лилију.

Ауторка: Саша Тошковић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом