Научни скупови

Миланко Говедарица: Питања о човеку у филозофији Макса Шелера

У две вечерашње емисије циклуса НАУЧНИ СКУПОВИ можете слушати снимак излагања Миланка Говедарице „Питања о човеку у филозофији Макса Шелера”.

Сагласно учењу немaчког филозофа и социолога Макса Шелера (1874–1928), човек је упитно, односно проблематично биће – оно нема јасно дефинисану природу, увек је у настајању, то јест недовршено је. Истовремено, човек је и биће супротности – боголико биће и врста животиње, биће љубави и биће мржње, биће разапето између нагона и духовности и тако даље.

Са Шелером можемо поделити и став да нам је данас човек проблематичнији и нејаснији него икад раније, сматра Миланко Говедарица: и даље нема слагања ни међу различитим антропологијама, а камоли када се узму у обзир и друге области којима је човек предмет разматрања (религија, уметност, природне и хуманистичке науке).

У настојању да одгонетне шта је човек, Шелер је писао: „нема суштинске разлике између паметне шимпанзе и Едисона, када се овај посматра као техничар; разлика је додуше велика, али само у ступњу интелигенције... Зато се разлика мора тражити на сасвим другој страни него што су природа и живот и све што је за њих везано”. Тако Шелер, по речима Миланка Говедарице, долази до становишта да човек није нови облик живота, већ нова бивствовна чињеница – принцип супротан сваком животу. А та особеност која човеку даје посебан положај у космосу, способност да се животу каже „не”, за разлику од животиње која животу увек каже „да”, назива се дух.

 

Снимак је забележен на научном скупу „Појам човека у филозофији, религији и уметности” који је одржан 21. и 22. маја у Прокупљу, у организацији Српског филозофског друштва из Београда.


Уредница емисија Тања Мијовић. 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом