Научни скупови

Објашњење, евиденција, теорија – говори Вања Ковић

У другој вечерашњој емисији, којом настављамо циклус ОБЈАШЊЕЊЕ, ЕВИДЕНЦИЈА, ТЕОРИЈА можете пратити снимак излагања Вање Ковић "Прошло вријеме у енглеском језику - једноставан феномен у основи велике теоретске дебате".

Дводневни научни скуп Објашњење, евиденција, теорија друга је интердисциплинарна конференција посвећена проблему и појму објашњења (да подсетимо, претходна, под називом Структура објашњења, одржана је крајем 2012. године, а у нашем часопису објављен је тематски блок текстова насталих на основу излагања са те конференције). Као и претходна, и ова конференција подстакунута је тиме што интересовање за природу објашњења све више расте у специјализованијим областима као што су филозофија духа, филозофија биологије и у когнитивним наукама. Потреба за ширим преиспитивањем како структуре тако и појединих елемената објашњења нарочито је значајна у домену проучавања свести, где филозофи, посебно метафизичари и филозофи духа, често износе аргументе засноване на скривеној претпоставци да сва објашњења, а посебно објашњење свести или било којих њених аспеката, треба да изгледају као објашњења у физици. Према овом гледишту, прво треба да откријемо основне градивне елементе стварности, и онда уз помоћ основних закона који се тичу тих елемената можемо да објаснимо свет.

Вања Ковић у излагању Прошло вријеме у енглеском језику - једноставан феномен у основи велике теоретске дебате објашњава како једна, наизглед, не превише интересантна појава може покренути озбиљна преиспитивања и оштре расправе међу теоретичарима. Наиме, динамика којом деца, односно одрасли, усвајају употeрбу правилних и неправилних глагола, као и учесталност грешака приликом грађења прошлог времeна, навели су бројне психологе и когнитивне научнике да поново промисле владајуће теорије о учењу. 
 

Снимак је забележен 9. маја на Филозофском факултету у Београду.

Следеће среде, 20. августа, емитоваћемо излагање Еве Камерер са овог скупа.

Уредница циклуса Тања Мијовић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом