Глобално управљање светом - Бојан Ковачевић

У две вечерашње емисије под називом ГЛОБАЛНО УПРАВЉАЊЕ СВЕТОМ можете пратити снимке излагања са разговора о истоименом зборнику који су прередили Јован Бабић и Петар Бојанић, а објавио издавач Правни факултет Универзитета у Београду „Досије: Студио". У другој емисији слушаћете снимак излагања Бојана Ковачевића, који је забележен 26. фебруара у Институту за упоредно право у Београду.

Зборник радова Глобално управљање светом превод је књиге World Governance: Do We Need It, Is It Possible, What Could It (All) Mean која је 2010. године објављена у издању Cambridge Scholars Publishing-а. Радови објављени у овом зборнику представљају један могући пресек стања филозофске теорије о светској управи у овом тренутку. Међу ауторима чији су текстови ушли у овај избор налазе се: Ричард Фалк, Мајкл Волзер, Стенли Хофман, Шерон Андерсон Голд и други, а објављени су и чланци приређивача Петра Бојанића и Јована Бабића.

Иницијатор превођење овог зборника на српски језик управо је Драган Митрoвић. Наиме, идеја светске власти је веома стара, а расправе о њој су одувек биле живе и плодне; међутим, занимљиво је то што о њој има прилично мало доступних текстова писаних на високом научном нивоу, за разлику од неких тема које су успевале да постану помодно популарне, на пример, тема о људским правима, о правима мањина, или о „одрживом развоју". Ипак, то не умањује значај теме јер, с једне стране, сведоци смо енормног развоја технологије, достизања некада незамисливих брзина у комуникацијама, као и наизглед готово потпуне транспарентности свега што се догађа у свету; а са друге, и даље су ту многе тамне стране људске природе - сукоби, ратови, као и разни аспекти промена за које још нисмо сигурни шта заправо значе. Све то даје посебну важност питању да ли нам је потребна и да ли је могућа светска власт која би на правичан и ефикасан начин могла да обезбеди мир и благостање у целом свету.


Уредница циклуса Тања Мијовић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом