Научни скупови

Глобализација и десуверенизација - Вулетић и Милошевић

У среду, 4. децембра, у две емисије слушаћете излагања са скупа „Глобализација и десуверенизација", одржаног средином септембра ове године у Косовској Митровици. У првој емисији говорили су Јован Ћирић и Љубиша Митровић, у другој говоре Владимир Вулетић и Божо Милошевић.

У резимеу свог рада „Глобализација и национална држава", Владимир Вулетић примећује да су „чак и академске расправе о судбини националне државе високо поларизоване. С једне стране, хиперглобалисти тврде да је глобализација учинила сувишном националну државу; да је губитак националног суверенитета очигледан, те да је реч о неминовном процесу изазваном економским чиниоцима.

С друге стране, скептици, чак и када признају утицај глобализације на различите аспекте друштвеног живота, истичу да суверенитет националних држава није угрожен.. Тврде да националне државе играју кључну улогу у светском систему и да у крајњој линији њихов утицај јача, па се може рећи да да управо националне државе управљају процесом глобализације."

Божо Милошевић говори о теми „Глобализацијски изазови и организацијски одговори". У резимеу рада под овим насловом, чији је коаутор и Рајко Куљић, истиче се да „многа савремена социолошка истраживања организационих промена указују да глобализација светске економије најчешће значи и глобално распростирање неких организационих облика који су и раније постојали у развијеним друштвима".

Да би организације рада опстале и развијале се, „присиљене су да одговоре на глобализацијске изазове тако што развијају одговарајуће маркетиншке стратегије и дизајн производа, што развијају способности и умећа својих чланова и што развијају таква понашања запослених која им омогућавају да се лакше прилагођавају континуираним променама".

 

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом