Музика XX века – Антон Веберн

Иако је за извођење Веберновог целокупног опуса потребно само нешто више од три сата свирања, Веберн спада у ред кључних стваралаца двадесетог века чија је поетика променила ток историје музике и утицала на рад многих савремених композитора.

Рођен 1883. године у Бечу, већ са двадесет три године стекао је титулу доктора музикологије, а на пољу композиције највећи утицај на њега извршио је творац додекафонске технике Арнолд Шенберг. Као и Албан Берг, са којим је заједно студирао код Шенберга, Веберн је достигнућа свог ментора трансформисао и прилагодио сопственом стилу. Успешно се бавио дириговањем, али музика овог комозитора током његовог живота, није наилазила на признања и многи су је сматрали неслушљивом. После Вебернове смрти, 1945. године и по завршетку Другог светског рата, његов утицај се раширио међу музичким ствараоцима новог света. Изразита редукција свих музичких параметара, фокусирање на један тон или једну мелодијску фразу и прочишћеност фактуре, инспирисали су многе композиторе који су ове методе прилагодили сопственим поетикама.

У емисији ћете чути Гудачки квартет опус 28 у извођењу ансамбла Џулијард, Пасакаљу за оркестар, опус 1 коју слушате у интерпретацији  Берлинске филхармоније под управом Пјера Булеза, Кварет за кларинет, тенор саксофон, виолину и клавир те Симфонију за камерни оркестар опус 21.

Ауторка емисије Бранка Поповић

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом