Читај ми!

Женско пролеће и бабин дан

Данас говоримо о два веома занимљива и помало тајанствена појма из народне традиције – бабином дану и женском пролећу.

Ови древни обичаји, данас заборављени, повезани су са плодношћу и природом, и веровањем да жена носи посебну животну снагу која се обнавља заједно са буђењем пролећа.

Кроз векове, старије жене биле су чуварке породичних тајни, народног лечења, ритуала и обичаја. Њихова реч имала је посебну тежину, а њихово искуство сматрало се драгоценим богатством заједнице. Управо зато, бабин дан је био симбол поштовања према мудрости, искуству и животном знању жена.

Са друге стране, женско пролеће представља време обнове, буђења природе и снагу живота. У народним веровањима управо тада жена обнавља енергију кроз ритуале повезане са водом, цвећем, биљем и земљом.

У данашњем издању емисије Од злата јабука говорићемо о старим обичајима, ритуалима, веровањима и симболима који су пратили те појмове, и открићемо како су наши преци кроз њих разумели живот, природу и улогу жене у породици и заједници.

 

Аутор: Драгана Маринковић

 

 

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом