Годишњак - Народни календар
У данашњем издању емисије Од злата јабука, упустићемо се у истраживање народног календара, односно начина на који су стари Срби делили годину и временске циклусе, према посматрању кретања Сунца и Месечевих фаза.
Како су некад људи одређивали време, на који начин су обележавали важне тренутке у години и које обичаје су имали, открићемо кроз анализу веровања и обреда који су се одржали до данашњих дана.
Према остацима многобожачких веровања, стари Срби су годишње време одређивали по сунчевом кретању, посматрајући топло и хладно време као основне маркере године. Ово је, као што је забележено у „Српском митолошком речнику", било у складу са соларном годином, коју су народи називали летом у смислу године. Одређивање времена није било као данашње прецизно трајање дана и ноћи, већ су људи имали релативне концепте који су се базирали на изласку и заласку сунца. Један од примера је народно веровање које је указивало на то да је „Старац од деведесет лета" представљао значајан период, што се чинило као одраз дубоког разумевања циклуса сунца и живота.
Аутор: Тијана Голубовић
Коментари