четвртак, 28. нов 2024, 19:00
Студио Славенски – међународни ансамбл Circle
Радио Београд 2 и Сокој настављају циклус концерата Студио Славенски, који се у сезони 2024/25. године једном месечно (сваког последњег четвртка), одвија у Легату Јосипа Славенског, уз директне радијске преносе. На трећем концерту, 28. новембра у 19 часова, наступиће међународни ансамбл Circle.
Међународни камерни ансамбл Circle посебно је важан део пројекта Европа у гостима.
Ансамбл је основан за потребе пројекта у јесен 2020, у време затварања и рестриктивних мера услед пандемије, са циљем да се одрже међународна уметничка сарадња и размена. Састав ансамбла није сталан, већ представља „круг” (eнгл. circle) уметника окупљених око идеје виолинисткиње Катарине Алексић, концертмајстора Симфонијског оркестра Радио-телевизије Србије и уметничког вође пројекта Европа у гостима. Kруг уметника - заговорника идеје пројекта стално се шири. Током времена, ансамблу се придружује све већи број музичара, те се на сваком концерту представља у другачијем саставу.
Овога пута ће извести дела претежно домаћих аутора, са акцентом на женском стваралаштву, у дуетима, трију и квартету обоа, а наступиће у следећем саставу:
Ивана Дакић, обоа
Катарина Алексић, виолина
Марина Поповић, виола
Томаш Покшивињски, виолончело
ПРОГРАМ
Иван Бркљачић: Плава соната за виолину и виолу (премијера)
Татјана Милошевић: Два лица, за виолину и виолу
Флорентин Мулсан: Дуо, оп 73, за обоу и виолину (премијерно у Србији)
Ивана Стефановић: Обични разговори, за обоу и виолину
Исидора Жебељан: Чудо у Шаргану, за обоу и виолину
Љубица Марић: Архаја, за гудачки трио
Милош Раичковић: Пасакаља и дупла фуга на тему B - A - C - H & B - A - G - D - A - D, за квартет обоа
Бела Барток / Томаш Покшивињски (ар.): Две игре из збирке 44 дуета за две виолине, (аранжман за обоа квартет)
Легат Јосипа Славенског се налази на адреси: Трг Николе Пашића 1, V спрат
Уреднице циклуса: Маја Чоловић Васић (Радио Београд 2) и Мирјана Лазаревић (Сокој)
Уредник преноса: Маја Чоловић Васић
Продуцент: Јелена Брадарић
Ивана Дакић, обоа, завршила је ФМУ у Београду, у класи професора Љубише Петрушевског, у чијој класи је и магистрирала. Наступала је као солиста са Симфонијским оркестром РТС-а, квартетом Белоти и квартетом Мокрањац, са којим је премијерно извела и снимила дело Златана Вауде 7 прича о броју 7. Као члан трија СИО, Дувачког квинтета РТС-а, трија Фемина и ансамбла Circle имала је низ успешних концерата у земљи и иностранству. Доцент је на ФМУ у Београду од октобра 2023. и предаје обоу у МШ Јосиф Маринковић у Београду. У радној биографији има више од 25 година на позицији соло обое у Симфонијскoм оркестру РТС-а, а пре тога у оркестру Народног позоришта у Београду. Као гост ради у Београдској филхармонији, Црногорском симфонијском оркестру. Сарађивала је са оркестрима Душан Сковран, Camerata Serbica и др. Редовно држи мајсторске курсеве обое у Србији и Црној Гори. Са колегама обоистима Београдске филхармоније Сањом Ромић и Петром Вучелићем оснивач је међународног Обоа феста, који већ седам година заредом у Београд доводи истакнуте солисте, професоре обое, али и представнике произвођача инструмената.
Катарина Алексић, концертмајстор Симфонијскoг оркестра РТС-а од 2006. године, дипломирала је и магистрирала виолину на ФМУ у Београду у класи проф. Маје Јокановић. Током школовања освојила је више награда на такмичењима и признања и стипендија за изузетан успех. Као солиста, и у оквиру различитих ансамбала, наступала је на великом броју реситала, концерата и фестивала у земљи (БЕМУС, БЕЛЕФ, Међународна трибина композитора и др.) и иностранству (Аустрија, Немачка, Шведска, Француска, Словенија, Кина и др.) Током 2013. године била је члан Оркестра Моцарт из Болоње и под диригентском палицом маестра Клаудија Абада наступала на сценама угледних европских фестивала и концертних дворана. Свира барокну виолину у ансамблима специјализованим за историјски информисану извођачку праксу на инструментима из епохе. Дугогодишњи је члан ансамбала Београдски барок и Holland Baroque, са којима је снимила и више компакт-дискова за Channel Classics и Pentatone. Сарађивала је са реномираним барокним ансамблима: L’Arpeggiata, Le Consort, Orkiestra Historyczna. Добитница је годишње награде Удружења оркестарских уметника Србије за изузетан успех у раду на месту концертмајстора Симфонијскoг оркестра РТС-а (2009). Са тим ансамблом, као и са Европском камерном филхармонијом из Дрездена, више пута је наступала као солиста. Била је ментор у пројектима међународних омладинских оркестара у земљама региона (Словенија, Албанија). Предаје барокну виолину у МШ Јосип Славенски у Београду. У сарадњи са сопраном Браниславом Подрумац и триом Бастарда снимила је ауторски албум LILITH ABI за Audio Cave (2023).
Марина Поповић, стални члан Симфонијскoг оркестра РТС-а и студент друге године докторских студија, одсек виола, на ФМУ, била је студент мастер програма у Кристијансанду и стипендиста Норвешке од 2010. године. Мастер студије је завршила на ФМУ у класи проф. Дејана Млађеновића. Дипломирала је 2016. године са највишом оценом. Као члан трија Аниме, 2019. године је снимила компакт-диск под насловом Рефлексија (Метрополис). Исте године тај трио је одржао више концерата у земљи и у Ирској, са Београдским триом успешно је завршила пројекат Камерна музика Ивана Јевтића у оквиру кога су кроз 10 градова Србије предстаљена његова камерна дела, а остварила је и пројекат Два лица класике, као члан дуа Аниме. Октобра 2020. учествовала је у пројекту Музички караван, који је обухватио 9 концерата у 9 различитих градова у Србији, на којима су изведена најзначајнија дела наших композитора – академика. После успешне сарадње са ансамблом Градилиште, 2023. године је са пијанисткињом Недом Хофман основала дуо Нема. Као члан трија Аниме добитник је пројекта у области културе и уметности за Културни центар Србије Иво Андрић у Пекингу, а као члан ансамбла Circle успешно наступа у земљи и иностранству.
Томаш Покшивињски (Tomasz Pokrzywiński) пољски је виолончелиста свестраних интересовања. Првенствено је фокусиран на историјску праксу извођења на барокном виолончелу, али је остварен и као солиста, инжењер звука, продуцент, аранжер и импровизациони уметник. Од 2013. године делује као уметнички директор фестивала Strefa Ciszy у Варшави, на којем је током 11 година наступило преко 900 уметника у око 170 ансамбала. Потпредседник је фондације која организује најсавременије пројекте музичког образовања у Пољској. Kао соло челиста наступа у признатим међународним ансамблима као што су Orkiestra Historyczna, Holland Baroque, Arte dei Suonatori, Academy of Ancient Music, Такође је изузетно тражен камерни музичар. Дипломирао је на Музичкој академији у Варшави, као и на Гилдхол школи у Лондону. Предаје барокно виолончело на Музичкој академији у Варшави и као солиста наступа на фестивалима у Пољској и свету. Трајне снимке остварио за Harmonia Mundi, Channel Classics, BBC, Alpha, Pentatone, BIS, AudioCave. Оснивач је ансамбла Bastarda Trio, са којима остварује велики број наступа на фестивалима у Пољској и Европи. На позив из Београда, у другој половини 2020. године учествовао је у иницијацији и осмишљавању пројекта Европа у гостима и оснивању ансамбла Circle.
Коментари