Читај ми!

Студио Славенски – међународни ансамбл Circle

Радио Београд 2 и Сокој настављају циклус концерата Студио Славенски, који се у сезони 2024/25. године једном месечно (сваког последњег четвртка), одвија у Легату Јосипа Славенског, уз директне радијске преносе. На трећем концерту, 28. новембра у 19 часова, наступиће међународни ансамбл Circle.

Међународни камерни ансамбл Circle посебно је важан део пројекта Европа у гостима.

Ансамбл је основан за потребе пројекта у јесен 2020, у време затварања и рестриктивних мера услед пандемије, са циљем да се одрже међународна уметничка сарадња и размена. Састав ансамбла није сталан, већ представља „круг” (eнгл. circle) уметника окупљених око идеје виолинисткиње Катарине Алексић, концертмајстора Симфонијског оркестра Радио-телевизије Србије и уметничког вође пројекта Европа у гостима. Kруг уметника - заговорника идеје пројекта стално се шири. Током времена, ансамблу се придружује све већи број музичара, те се на сваком концерту представља у другачијем саставу.

Овога пута ће извести дела претежно домаћих аутора, са акцентом на женском стваралаштву, у дуетима, трију и квартету обоа, а наступиће у следећем саставу:

Ивана Дакић, обоа

Катарина Алексић, виолина

Марина Поповић, виола

Томаш Покшивињски, виолончело

 

ПРОГРАМ

Иван Бркљачић: Плава соната за виолину и виолу (премијера)

Татјана Милошевић: Два лица, за виолину и виолу

Флорентин Мулсан: Дуо, оп 73, за обоу и виолину (премијерно у Србији)

Ивана Стефановић: Обични разговори, за обоу и виолину

Исидора Жебељан: Чудо у Шаргану, за обоу и виолину

Љубица Марић: Архаја, за гудачки трио

Милош Раичковић: Пасакаља и дупла фуга на тему B - A - C - H  &  B - A - G - D - A - D, за квартет обоа

Бела Барток / Томаш Покшивињски (ар.): Две игре из  збирке 44 дуета за две виолине, (аранжман за обоа квартет)

Легат Јосипа Славенског се налази на адреси: Трг Николе Пашића 1, V спрат

Уреднице циклуса: Маја Чоловић Васић (Радио Београд 2) и Мирјана Лазаревић (Сокој)

Уредник преноса: Маја Чоловић Васић

Продуцент: Јелена Брадарић 

Ивана Дакић, обоа, завршила је ФМУ у Београду, у класи професора Љубише Петрушевског, у чијој класи је и магистрирала. Наступала је као солиста са Симфонијским оркестром РТС-а, квартетом Белоти и квартетом Мокрањац, са којим је премијерно извела и снимила дело Златана Вауде 7 прича о броју 7. Као члан трија СИО, Дувачког квинтета РТС-а, трија Фемина и ансамбла Circle имала је низ успешних концерата у земљи и иностранству. Доцент је на ФМУ у Београду од октобра 2023. и предаје обоу у МШ Јосиф Маринковић у Београду. У радној биографији има више од 25 година на позицији соло обое у Симфонијскoм оркестру РТС-а, а пре тога у оркестру Народног позоришта у Београду. Као гост ради у Београдској филхармонији, Црногорском симфонијском оркестру. Сарађивала је са оркестрима Душан Сковран, Camerata Serbica и др. Редовно држи мајсторске курсеве обое у Србији и Црној Гори. Са колегама обоистима Београдске филхармоније Сањом Ромић и Петром Вучелићем оснивач је међународног Обоа феста, који већ седам година заредом у Београд доводи истакнуте солисте, професоре обое, али и представнике произвођача инструмената. 

Катарина Алексић, концертмајстор Симфонијскoг оркестра РТС-а од 2006. године, дипломирала је и магистрирала виолину на ФМУ у Београду у класи проф. Маје Јокановић. Током школовања освојила је више награда на такмичењима и признања и стипендија за изузетан успех. Као солиста, и у оквиру различитих ансамбала, наступала је на великом броју реситала, концерата и фестивала у земљи (БЕМУС, БЕЛЕФ, Међународна трибина композитора и др.) и иностранству (Аустрија, Немачка, Шведска, Француска, Словенија, Кина и др.) Током 2013. године била је члан Оркестра Моцарт из Болоње и под диригентском палицом маестра Клаудија Абада наступала на сценама угледних европских фестивала и концертних дворана. Свира барокну виолину у ансамблима специјализованим за историјски информисану извођачку праксу на инструментима из епохе. Дугогодишњи је члан ансамбала Београдски барок и Holland Baroque, са којима је снимила и више компакт-дискова за Channel Classics и Pentatone. Сарађивала је са реномираним барокним ансамблима: L’Arpeggiata, Le Consort, Orkiestra Historyczna. Добитница је годишње награде Удружења оркестарских уметника Србије за изузетан успех у раду на месту концертмајстора Симфонијскoг оркестра РТС-а (2009). Са тим ансамблом, као и са Европском камерном филхармонијом из Дрездена, више пута је наступала као солиста. Била је ментор у пројектима међународних омладинских оркестара у земљама региона (Словенија, Албанија). Предаје барокну виолину у МШ Јосип Славенски у Београду. У сарадњи са сопраном Браниславом Подрумац и триом Бастарда снимила је ауторски албум LILITH ABI за Audio Cave (2023).

Марина Поповић, стални члан Симфонијскoг оркестра РТС-а и студент друге године докторских студија, одсек виола, на ФМУ, била је студент мастер програма у Кристијансанду и стипендиста Норвешке од 2010. године. Мастер студије је завршила на ФМУ у класи проф. Дејана Млађеновића. Дипломирала је 2016. године са највишом оценом. Као члан трија Аниме, 2019. године је снимила компакт-диск под насловом Рефлексија (Метрополис). Исте године тај трио је одржао више концерата у земљи и у Ирској, са Београдским триом успешно је завршила пројекат Камерна музика Ивана Јевтића у оквиру кога су кроз 10 градова Србије предстаљена његова камерна дела, а остварила је и пројекат Два лица класике, као члан дуа Аниме. Октобра 2020. учествовала је у пројекту Музички караван, који је обухватио 9 концерата у 9 различитих градова у Србији, на којима су изведена најзначајнија дела наших композитора – академика. После успешне сарадње са ансамблом Градилиште, 2023. године је са пијанисткињом Недом Хофман основала дуо Нема. Као члан трија Аниме добитник је пројекта у области културе и уметности за Културни центар Србије Иво Андрић у Пекингу, а као члан ансамбла Circle успешно наступа у земљи и иностранству.

Томаш Покшивињски (Tomasz Pokrzywiński) пољски је виолончелиста свестраних интересовања. Првенствено је фокусиран на историјску праксу извођења на барокном виолончелу, али је остварен и као солиста, инжењер звука, продуцент, аранжер и импровизациони уметник. Од 2013. године делује као уметнички директор фестивала Strefa Ciszy у Варшави, на којем је током 11 година наступило преко 900 уметника у око 170 ансамбала. Потпредседник је фондације која организује најсавременије пројекте музичког образовања у Пољској. Kао соло челиста наступа у признатим међународним ансамблима као што су Orkiestra Historyczna, Holland Baroque, Arte dei Suonatori, Academy of Ancient Music, Такође је изузетно тражен камерни музичар. Дипломирао је на Музичкој академији у Варшави, као и на Гилдхол школи у Лондону. Предаје барокно виолончело на Музичкој академији у Варшави и као солиста наступа на фестивалима у Пољској и свету. Трајне снимке остварио за Harmonia Mundi, Channel Classics, BBC, Alpha, Pentatone, BIS, AudioCave. Оснивач је ансамбла Bastarda Trio, са којима остварује велики број наступа на фестивалима у Пољској и Европи. На позив из Београда, у другој половини 2020. године учествовао је у иницијацији и осмишљавању пројекта Европа у гостима и оснивању ансамбла Circle.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње