Читај ми!

Мирјана Боба Стојадиновић „Луталаштво"

Пре тачно годину дана уметница Мирјана Боба Стојадиновић је у Галерији Коларчеве задужбине кроз фотографије и кратке белешке представила пројекат „Луталаштво". Други део овог пројекта, текстови с фотографијама у форми књиге, појавио се у издању саме ауторке и представљен је прошле недеље у Музеју примењене уметности у Београду.

Пројекат „Луталаштво" један је у низу уметничких истраживања Мирјане Бобе Стојадиновић посвећених субјективности доживљаја путовања. Књига „Луталаштво", јесте литерарни део разматрања феномена путовања из субјективног угла, а као резултат стваралаштва уметника и сама постаје уметничко дело. Књигу чини симбиоза 40 текстуалних записа/прича и избор од 132 црно-беле фотографије настали у периоду од 2003. до 2019. године, настали као продукт размишљања о путовању, пределима, местима и људима које је уметница том приликом видела и сусрела.

Тај спој писане речи, као продукта мисаоног аспекта рецепције, и фотографије као визуелног дела, чини јединствени изражајни модел уметничке репрезентације, јер посетилац изложбе мисли да је фотографија примарна а текст пратећи елемент, док читалац књиге фотографије доживљава као илустрацију текста. У суштини реч је о симбиози два процеса једнаке важности које је Мирјана Боба Стојадиновић исказала на овај начин, поигравајући се са стереотипима наших логичких алгоритама перцепције.

„Транспорт је механизам који је омогућио готово све што данас чини савремену цивилизацију: од тешке индустрије до туризма, преко миграција, трговине и култивисања. Међутим, он омогућује и процес физичког измештања и удаљавања од познатог, односно улажења у непознато, као духовног изазова за пропитивање сопства. Управо ту страну путовања истражујем у раду Луталаштво, бавећи се субјективношћу доживљаја путовања", рекла је ауторка и изложбе и књиге.

Гошћа емисије биће Мирјана Боба Стојадиновић, уметница и новинарка Радио Београда 2.

Уредник и водитељ Знакова: Сава Ристовић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом