In memoriam: Милица Пилипенко

Емисија о радију и радиофонском стваралаштву

У 57. години, преминула је Милица Пилипенко, рођена Драгојловић, дугогодишњи новинар и уредник у Радио Београду. Извештавала је са најважнијих културних догађаја у граду и земљи, ауторски уобличила многе специјализоване емисије у области културе и уметности, као и бројне преносе за информативни програм. Њен глас памтиће слушаоци Ноћног програма, „Програма у боји" на Првом програму, као и емисија „Окрени нулу", „Радиовизор", „Нови дан", „Кибицфенстер" на Другом програму Радио Београда. Као млада глумица, остварила је запажене улоге у позоришту и на филму. Добитница је награде „Марио Роси" за најбољег младог новинара редакција културе у Београду. Подсетићемо се њеног гласа сачуваног у Тонском архиву Радио Београда.

Пре више од једног века, крајем зиме 1916. године, само неколико месеци након седам патената који представљају рођење области телекомуникација, Михајло Идворски Пупин је, заједно са својим сарадником Едвином Армстронгом, пријавио и патент под насловом "Радиотонски пријемник". О доприносима развоју технике преношења радио-таласа, и настанку тада новог медија, радија о животу и делу Михајла Пупина, разговарамо са професором др Драгољубом Мартиновићем, оснивачем и потпредседником Образовно-истраживачког друштва „Михајло Пупин" и писцем монографије Резонанса ума и срца о нашем великом научнику.

Указаћемо, пре свега, на друштвено-историјски контекст Пупинових истраживања у области радија и телекомуникација. Из ризнице нашег Тонског архива емитоваћемо и фрагменте радио-филма „Од пашњака до научењака" из серије „Звездани часови човечанства".

У „Кутији за памћење" емитујемо одломке из разговора Милоша Јевтића са академиком Милутином Гарашанином. Један од наших најзначајнијих археолога говорио је у емисији „Гост Другог програма" 1976. године, а наредних дана обележићемо један век од његовог рођења.

Емисију уређује и води Ранко Стојиловић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом