Речено и прећутано

Читамо да знамо да нисмо сами

Становници Станишића код Сомбора успели су да се изборе за своју библиотеку. "Пресрећни смо што наша библиотека поново ради, и ми у селу желимо и волимо да читамо..." - кажу. Но, да ли је ово изузетак који потврђује судбину бројних огранака који се затварају због смањења броја библиотекара, пропадања зграда, недостатка новца или смањења броја становника у поједим насељима... Тачне евиденције о затвореним библиотекама нема. 

Док ће једни јадиковати над овим проблемом, други ће покушати да нађу решење. Од 1972. године, Радио Београд организује акцију "Књига солидарности". Опремљене су бројне библиотеке, махом у сеоским срединама. Последњих година, међутим, све више књига иде у  иностранство. У каквом су стању те библиотеке, да ли су опстале и да ли акција и данас има смисла, покушаће да одговори Михаило Шћепановић, који последњих десест година води ову акцију.

У ери електронских издања, дигитализације грађе и могли бисмо рећи веће доступности књиге, можда затварање огранака и није тако велики проблем. Или су ти огранци матичних (градских) библиотека ипак нешто више од места за позајмљивање књига? Питаћемо то председника Библиотекарског друштва Србије и директора библиотеке "Владислав Петковић Дис" у Чачку, др Богдана Трифуновића.

А тамо где нема старинских, стиже библиотека на точковима. Савремени начин да се књига приближи читаоцима у местима која су удаљена од матичних библиотека популаран је у свету, а у Србији је почео још 2003. И то у Пријепољу. Последњи библиобус почео је са радом у децембру 2017. у Крушевцу, а у међувремену овакав начин рада својеврсног "огранка" библиотека постоји у Јагодини, Кладову, Алексинцу... О искуствима и значају библиотека на точковима, разговараћемо са Хадијом Кријешторац из пријепољске библиотеке "Вук Караџић".

Аутор и водитељ: Светлана Јајић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом