Како слушати музику

Током четири наша овомесечна сусрета, а у оквиру циклуса емисија "Како слушати музику", говоримо о начинима на које се идеја о националном у периоду романтизма одражавала на музику.

Наша гошћа овог месеца је др Соња Маринковић, редовни професор на Катедри за музикологију ФМУ у Београду.

Нешто више ћемо рећи о термину „националне школе" који се одомаћио као збирни наслов за делатности и стваралаштво композитора 19. века који потичу из такозваних „рубних" европских држава. То су земље или области које су свој уметнички музички развој започеле релативно касно и које су се, у том смислу, колико на западноевропску традицију, ослањале и на властито, тек откривено и вредновано, фолклорно музичко благо.

Највише пажње поклонићемо руској традицији и начинима на које је обогатила уметничку музику делима Глинке, Мусоргског, Бородина и Чајковског, а чућете и примере са осталих европских меридијана, док ћемо последњу емисију циклуса посветити само народним играма и плесовима.

Циклус уређује и води Зорица Премате.

Како слушати музику

Autor:
Зорица Премате, Горица Пилиповић и Бојана Жижић

Шта чујемо? Шта слушамо? Како слушамо? Шта уочавамо, а шта пропуштамо? На које елементе се ослонити? На ова и низ других питања покушава да одговори емисија Како слушати музику. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом