среда, 16.07.2025, 10:05 -> 13:09
Извор: Радио Београд 1
Аутор: Јелена Видић
Заштита радника у случајевима повреда на раду, између параграфа и праксе
Лето је сезона појачаних радова у бројним секторима привреде, које прате и учестале повреде због специфичних услова на терену, на високим температурама, на тешким машинама. Када се помену повреде на раду, најчешћа асоцијација су падови са грађевинских скела, незгоде са пољопривредним машинама или кварови на опреми за рад. Повреде се догађају током целе године, а иако се често чини да радници носе највећи ризик на радним местима, у правном смислу тај терет врло често заправо пада на послодавца. Осим за физичке повреде, радник има право да тражи и надокнаду за нематеријалну штету због претрпљеног бола, страха, нарушене животне активности. Тако пише у Закону о безбедности и здрављу на раду, усвојеном 2023. године, који је недавно ступио на снагу. Декан Правног факултета у Крагујевцу професор Бојан Урдаревић за Магазин детаљно објашњава одредбе закона, али и искуства у његовој примени.
Најава да ће у Данској старосна граница за одлазак у пензију бити померена на 70 година, отворила је дебату да је то почетак процеса продужетка радног века и у другим европским државама. Да ли све већи удео старије популације у свету може да угрози одрживост пензијских система и фондова? Како ће се то одразити и на прилике у Србији, будући да имамо готово трећину популације старије од 65 година? О томе али и о апелу да буду укинути пенали за одлазак у превремену старосну пензију са пуним радним стажем, са Снежаном Шантић, председницом Удружења пензионера општине Стари Град разговарала је Марина Стојадиновић.
„Сједињене Америчке државе - мозаик европских народа“, назив је научног скупа одржаног у Институту за европске студије. Како је речено, домаћа научна и академска заједница детаљно се бави америчком геополитичком стратегијом, њеном мекој моћи, идеолошким разликама између демократа и републиканаца, док се недовољно пажње посвећује мултиетничком, мултикултурном и мултиверском карактеру светске силе која је била и остала „земља миграната“ а која се, крајње поједностављено, сматра производом англосаксонске културе. О улози и значају који су поједини европски народи имали на формирање и развој САД какве данас познајемо, разговарамо са сарадником ИЕС Петром Ћурчићем.
Са вама, Јелена Видић.

Autor:
разни аутори
Животне теме, атрактивни гости, добро расположење - анализа актуелних дешавања, вести из земље и света. [ детаљније ]
Коментари