Читај ми!

Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“ у Београду

“Колико се данас пише, публикује и нуди на читање, то је грех                  достојан једног прстена у паклу Дантеову. Да ли се варамо? Чини нам се да је у целом свету... огромна продукција духа која кроз перо иде на хартију; и да је страховита несразмера између те продукције и дејствовања духова која би кроз јаке личности                  ишла непосредно у људе и живот. Мислимо, с једне стране, на људе који целом својом личношћу подупиру и хране један талент у себи; и, с друге стране, на оне који све, евентуално и талент, приносе непосредним функцијама целе своје личности међу                  људима. Они први су... амбициозни, који верују да је неки идеал баш у њих ушао и да је постижив из њих. Ти људи, све што раде, раде са крајњим циљем да у име оног  талента постану изузетни. Они други су... од сасвим друге лозе: они носе осећање да човек   не може имати потпуно доживљене неке вредности само у себи; они стављају идеал ван себе, у општост или још даље; ти људи изграђују у себи не једновалентну личност, него једновалентност свога и општих идеала...”

Ове речи записала је Исидора Секулић у једној својој белешци, која се, међу бројним њеним рукописима, чува у Универзитетској библиотеци “Светозар Марковић” у Београду.

О легату ове списатељице, добротворима који су Универзитетској библиотеци даровали књиге, али и о историјату ове значајне установе културе, њеним фондовима и потреби да “као самостална универзитетска установа помаже неговање науке и у својству научне библиотеке послужи не само студентима и  професорима Београдског универзитета, већ и свима онима који се баве науком”, говорићемо у вечерашњој емисији “Код два бела голуба”.

Аутор емисије: Александра Јагодић.

Музички уредник: Снежана Станојевић.

 

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом