Читај ми!

Васкрс у призренској Богословији „Свети Кирил и Методије“

Православни верници данас обележавају Велику суботу познатију као последњи дан у Страсној седмици пред Васкрс, када црква прославља Празник над Празницима у славу Христовог васкрсења којим је најавио живот вечни.

О Великој суботи, припремама за сутрашњи Васкрс и о томе како ће највећи хришћански празник бити обележен у Призрену и у нашој јужној покрајини,  сазнаћемо више од јеромонаха професора Исидора Јагодића, заменика ректора и секретара призренске Богословије “Свети Кирил и Методије“.

А уочи Васкрса, наша Сара Колак је боравила на Косову и Метохији у дому пароха Стева Митрића у Новом Брду. Тамо је у селу Бостане, код попадије  Соње, открила древну технику шарања васкршњих јаја и симболику црвене боје. 

Под слоганом „Жене крваре, такође!“ прекјуче је обележен Међународни дан хемофилије. У свету је са болешћу отежаног згрушавања крви регистровано око 218 хиљада људи, а у Србији више од 700 особа. Хемофилија је наследна болест са којом се дете рађа и код којег постоји изразита склоност ка спонтаном крварењу. Зато ово обољење може да угрози живот. До средине прошлог века просечна дужина живота особа са хемофилијом била је испод 20 година, јер су оболели, због обилног крварења, умирали веома млади. Захваљујући новим лековима, пацијенти данас живе знатно дуже и квалитетније.

Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.

Музички уредник Петар Вукосављевић.

Радио Београд Један, 10:05.

Насловна страница – Професори и ученици призренске Богословије са верницима (Фото/Лична архива И. Јагодић)

 

Доживети стоту

Autor:
Марина Стојадиновић

Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом