Читај ми!

Додатни порез на слатка и газирана пића - решење за обуздавање пандемије гојазности?

Недавно је објављена вест да, после Француске, Шпаније, Чилеа и Саудијске Арабије, и Немачка уводи додатни порез на слатка и газирана пића, што би требало да допринесе сузбијању константно нарастајућег проблема гојазности становништва и целог низа болести које она изазива. Може ли повећање цена тих напитака да да резултат сличан ономе који је у многим државама постигнут када је реч о конзумирању цигарета и других дуванских производа - питање је на које различити стучњаци дају различите одговоре, од тога да су то "очајничке мере" слабог ефекта до тога да је, и уз њихову доследну примену, за постизање циља неопходан дуг период. Ми смо за мишљење замолили проф. др Милоша Максимовића са Медицинског факултета у Београду, субспецијалисту дијето-терапије.

Младима у Србији одржавање психичког благостања представља изазов, па чак 39 посто њих умор и замор перципира као свој главни проблем, док се 23 посто жали на депресију и анксиозност. То је, између осталог, показало истраживање о животним навикама наших двадесетогодишњака које је спровела платформа "Здраво двадесете" у оквиру компаније "Галеника". Зашто здравље постаје све комплекснији изазов са којим се млади суочавају - само је једно од питања за нашу гошћу, докторку Мону Маличевић, академског специјалисту микроскопије и ћелијске биологије, чланицу стручног тима "Галеникине" платформе посвећене свима од 18 до 29 година и покренуте ради пружања важних информација о менталном и физичком здрављу.

У другом делу "Магазина" водимо вас на изложбу "Мач - развој европских мачева кроз колекцију Александра Станковића" у Етнографском музеју у Београду. Александар Станковић, такође наш гост, учитељ, историчар и теоретичар класичног, спортског и сценског мачевања, је и аутор изложбе која представља педесетак и оригиналних мачева и реплика тог оружја од ренесансе до 20. века.

Са вама - Елизабета Арсеновић.

 

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи