Читај ми!

Јапанци имају највише стогодишњака на свету

Удружење приватних установа социјалне заштите за смештај одраслих и старијих особа на изборној Скупштини за председника је поново изабрало Радослава Миловановића. Ова асоцијација је за осам година постала значајан стуб социјалне заштите у Србији који окупља око170 приватних домова са четири хиљаде запослених и девет хиљада корисника. О плановима, иновацијама и јавно-приватном партнерству разговараћемо са реизабраним председником Удружења приватних установа за смештај одраслих и старијих особа Радославом Миловановићем.


А да је физичка активност важна и у познијим годинама потврдиће, наш саговорник физиотерапеут Александар Каран из земунског Дома за старе „Моја кућа“. Скренуће пажњу на старење костију и атрофију мишића у трећем животном добу које отежава кретање, али упркос томе не треба одустати од вежбања, примерено својим могућностима.

Прошлог уторка је у 116. години преминула најстарија Јапанка Фуса Тацуми. Данас ћемо говорити о животу старије популације у земљи излазећег сунца. Јапан има више стогодишњака и особа старијих од 100 и више година од било које земље на свету. На сваких стотину хиљада људи, 48 прегура столеће.

Да ли је њихова дуговечност повезана са начином исхране и стилом живота, или на њу утичу и гени? Колико држава брине о људима у дубокој старости будући да нису сви функционални и покретни у том животном добу. Да ли старији Јапанци и после пензионисања могу и желе да раде и колико им активно старење поправља квалитет друштвеног живота. О томе ћемо сазнати више од нашег дописника из Јапана и са Далеког Истока Иље Мусулина.

Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.
Музички уредник Драган Димић.
Радио Београд Један, 10:05.
Насловна страница – Група јапанских пензионера (Фото/Иља Мусулин)

 

Доживети стоту

Autor:
Марина Стојадиновић

Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет две године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара