Читај ми!

Текстилци значајно поправили рејтинг Београдског универзитета

У обла­сти на­у­ка и ин­же­њер­ства тек­стил­них ма­те­ри­ја­ла Уни­вер­зи­тет у Бе­о­гра­ду за­у­зео је при­мет­но ви­со­ко 40. ме­сто на недавно об­ја­вље­ној Шан­гај­ској ли­сти по на­уч­ним обла­сти­ма. Универзитет у Београду високо је оцењен у 13 од 55 научноистраживачких области, а текстилци су му поправили позицију и у глобалном поретку га сместили између 300. и 400. места. Шта то тако важно и добро раде сазнаћемо од професорке Технолошко-метарлуршког факултета Мирјане Костић.

Са првим данима грејне сезоне актуелизовао се проблем загађености ваздуха. Брзо смо се присетили шта је узрок, свесни смо последица, али ка решењу идемо јако споро. Колико год несрећне, планетарне околности које су обојила два ратна сукоба, натераће нас да о енергетској будућности размишљамо другачије. Зашто је важно што пре кренути у зелену транзицију и како је спровести што безболније, тема је о којој ћемо разговарати са професором Факултета Инжењерских наукау Каргујевцу, Давором Кончаловићем.

Бело брдо у Винчи чува благо старо седам хиљада година. Ових дана завршена је прва фаза његове санације и тако, после више деценија, заустављено пропадање тог археолошког налазишта. Наредне фазе радова односиће се на претварање овог локалитета у европски и светски научни парк за изучавање неолита. То је повод да нам саговорник буде извршни менаџер пројекта, археолог Мирослав Кочић.

 Уредник и водитељ Оливера Стајић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом