Читај ми!

Банка биљних гена, савремена Нојева барка

Пекинг је домаћин трећег Форума за међународну сарадњу "Појас и пут". Председник Александар Вучић предводи делегацију Србије на Самиту којим се обележава 10 година од покретања до сада најимпозантијег инвестиционог пројекта Кине који обухвата више десетина држава на три континента. Посета Кини прилика је и за сусрете на највишем нивоу. Председник Вучић ће се састати са председником Кине Си Ђинпингом, са којим ће присуствовати потписивању више билатералних споразума, међу којима је и споразум о слободној трговини. Шта Србији доноси овај споразум и да ли је иницијатива Појас и пут испунила свој циљ, нека су од питања за нашег госта, Ненада Стекића, сарадника Института за међународну политику и привреду.

Климатске промене угрозиле су опстанак појединих биљака на планети. Због тога су широм света све популарније банке биљних гена, чији је циљ да сачувају семена усева, који би могли да буду уништени у одређеном региону. На острву Свалбард у Норвешкој, на -18 степени Целзијуса у савременој "Нојевој барци" од 2008. године је ускладиштено 1,2 милиона семена биљака из целог света. Из Србије је у Свавалд послато 96 копија узорака аутохтоних сорти пшенице, јечма, овса и ражи. Оригинали се чувају у домаћој Банци биљих гена у Батајници. О мисији ове научне установе за Магазин говори директорка Маја Јечменица.

Драстичан скок цена некретнина а затим и стамбених квадрата учинили су куповину стана, за већину грађана, готово немогућом мисијом. Старији међу нама сећају се стамбених задруга које су, својевремено, окупљале људе који нису социјално угрожени али нису ни довољно финансијски јаки да сами купе некретнину. Центар за стамбено задруграство годинама испитује правне и финансијске могућности ове врсте удруживања грађана у данашњим околностима. Наша саговорница је Ана Џокић из удружења Ко гради град.

Са вама, Јелена Видић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом