Читај ми!

Шта нам доноси понедељак?

Када прође траума, предстоји дуг период суочавања и туговања. Како га преживети, ублажити последице и смањити агресивност? Зашто смо као друштво, и у оваквом тренутку подељени и неспремни да признамо шта су стварни узроци који су довели до незапамћене трагедије? Док емотивно сломљени родитељи, деца и грађани не могу да се опораве од шока и покушавају да разумеју зашто и како се све десило, на друштвеним мрежама се појављује велики број профила који величају убице. Узнемирујућ садржај и имитирање масакра који се десио дубоко је узнемирио и запрепастио јавност.

О каквој је деци реч, како им приступити и спречити такозвани ефекат копирања, односно ланчану реакцију? Како оружје завршава у рукама младих, какви резултати се могу очекивати од увођења мораторијума на издавање дозвола за оружје, али и најављене промене кривичног закона којим се спушта граница старости за малолетне извршиоце кривичног дела? Ако се најављује могућа регулација интернета и укидање одређених страница, да ли би истовремено требало регулисати медијске садржаје, нарочито оне опскурне који се емитују у ударним терминима, вратити културу говора у јавном простору? Колика је одговорност медија и које су најчешће грешке правили?

Много је питања, а одговоре ћемо покушати да добијемо током емисије од наших саоговорника: др Татјана Миливојевић, психотерапеут и професорка Високе школе социјалног рада; др Татјана Влашковић Јовићевић, психијатар; проф. др Далибор Петровић, социлог; професорка кривичног права Вања Бајовић са Правног факултета у Београду; др Марија Ђорић, научни сарадник у Институту за политичке студије.

У трећем делу Магазина о археолошким истраживањима која увелико трају у центру Београда, у парку поред Скупшине Србије. За мање од два месеца археолози су пронашли грађевине из периода Другог светског рата, објекте из периода Другог светског рата, објекте из доба Турака, али и остатке римске гробнице из трећег и четвртог века. До какавих су открића и сазнања истраживачи дошли, како ће поступати са новим локалитетиа, али и на који начин се опходимо према постојећем материјалном наслеђу, чућемо од Милорада Игњатовића, археолога Музеја града Београда и Владимира Пајића, рестауратора и конзерватора, председника Савета за културу Скупштине града Београда. Са њима је разговарала Иванка Јоксимовић.

Уредник и водитељ Дијана Иванов Кадић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом