Читај ми!

Микроорганизми из отпада - база за израду нових лекова

У наредне три године, српски научници очекују да ће помоћу микроорганизама из различитих врста отпада, развити најмање пет нових антибиотика и лекова против карцинома. Реч је о пројекту BioECOLogics који финансира Фонд за науку Републике Србије у оквиру програма "Идеје". У јакој конкуренцији, пројекат је добио највише оцене од иностраних експерата, не само у области природних, већ и биомедицинских и техничко-технолошких наука. Колико ће нови медикаменти помоћи у борби против бактерија које су током деценија постале резистентне на бројне антибиотике, измедју осталог питаћемо Јасмину Никодиновић Рунић, научну саветницу Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство Универзитета у Београду.

Наш саговорник биће и председник Удружења пацијената Србије Саво Пилиповић после недавно одржаног округлог стола "Куда иде српско здравство" у њиховој организацији, а после којег је потписан Проглас о унапређењу здравствене заштите у Србији. То није, како је тада речено, затворен документ већ нацрт за разговоре свих субјеката здравства: пацијената, државе, лекара и фармацеутске индустрије као и свих оних друштвених чинилаца који могу утицати на креирање здравственог система по мери пацијента. 

Све што сте, можда, одувек хтели да знате о франшизи (почевши од тога шта заправо значи та реч француског порекла) бићете у прилици да чујете од Марице Видановић, руководиоца Центра за Северну, Централну и Јужну Америку и Аустралију у Привредној комори Србије, а после Међународног сајма франшизинга и партнерства одржаног у Београду почетком месеца.

У "Магазину на Првом" и о:

- пројекту УНХЦР-а у Србији " У њиховим патикама" који би требало подробније да упозна младе са проблемима њиховим вршњака миграната;

- изложби "Почнимо љубав испочетка - Београдско пролеће у РТС клубу: музика, песме и људи који су стварали фестивал од 1961. до 2000. године",

- а представићемо и једног од овогодишњих добитника годишње награде Града Београда "Деспот Стефан Лазаревић", у области новинарства, нашег колегу Ненада Камиџорца.

Са вама - Елизабета Арсеновић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом