Читај ми!

Бура у БиХ

На педијатријским одељењима широм Србије све је више деце позитивне на коронавирус. Највише оболевају тинејџери, али ни бебе нису поштеђене. Од почетка пандемије, у Институту за мајку и дете “Вукан Чупић”, од ковида 19 се лече пацијенти младји од 18 година. У ковид одељењу болнице тренутно их је девет, а медју њима је и неколико животно угрожене деце. О здравственом стању пацијената, лечењу, терапији и вакцинацији најмлађих, за Магазин говори професор Предраг Минић, пулмолог у Институту за мајку и дете.

Политичка офанзива Милорада Додика за повратак одузетих ингеренција Републици Српској настављена је и ове недеље. Циљ је враћање на "изворни Дејтон". То би подразумевало поништавање 140 наметнутих закона у досадашњем периоду. У првом плану су међутим повратак одузетих ингеренција у области правосудја и тужилства, војске, обавештајне службе и индиректних пореза. За половину новембра заказана је посебна седница Скупштине Републике Српске, која ће бити посвећена одузетим надлежностима.

Сарајево то доживљава као разградњу државе БиХ. У међувремену, Милорад Додик је током недеље посетио Загреб и три сата разговарао са председником Милановићем. Истог дана, у Београду се лидер босанских Хрвата Драган Човић састао са председником Вучићем. Долазак у Београд најавио је и лидер Бошњака Бакир Изетбеговић. Високи представник Кристијан Шмит следеће недеље путује у Њујорк, где ће у Савету безбедности представити известај о стању у БиХ.

Шта све ово значи и у ком смеру ће ићи расплет кризе у БиХ, започет српском блокадом заједничких институција због Инцкове одлуке о забрани негирања геноцида, за магазин говори политиколог Ненад Кецмановић

Ове недеље навршило се шест деценија откад је Иво Андрић добио Нобелову награду за књижевност. О нашем нобеловцу, као једној од сигурних тачака српске културе, значају награде данас, савременом ишчитавању и различитим интерпретацијама дела Ива Андрића, говориће академик Миро Вуксановић, председник Управног одбора Андрићеве задужбине.

Уредник и водитељ Ана Томашевић.

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом