Читај ми!

Лилање у лозничком крају

У овој причи позивамо вас на лилање. Е, сад, ако нисте чули шта је то, тим боље. Волимо да са нама откријете нешто ново. За почетак, довољно је да представите себи неко раскршће, летњу ноћ и шетњу у групи људи, то нек вам разбуди заинтересованост за лилање. Остало је наша брига.

Ова прича води нас у Лознички крај, мада лилања има на више места у овим крајевима - у Бања Луци, Бијељини, на северу Црне Горе и још којекуда. Ех, којекуда.
Но, истине ради, лилање је, хајде да откријемо још и то - стари обичај балканских народа, и није наша једина тема. Ову причу забележисмо у Тршићу седећи у прекрасном дворишту Музеја језика и писма, који постоји у спомен комплексу посвећеном Вуку Стефановичу Караџићу. И ту смо чуле неколико дивних прича - о језику и како се чува, о ратарским свећама ( опет везано за старе обичаје ) о поменутом лилању, о старом устројству породичног живота у том крају, а све уз јединствен освежавајући напитак који нам је послужен.

Причу забележиле Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић у разговору са етнологом и антропологом, Аном Чугуровић, кустосом Музеја у Тршићу.

 

Аутор фотографије са насловне стране: Gmihail at српски Википедија - Сопствено дело, commons.wikimedia.org

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом