Српски на српском

Литургијом у Вазнесењској цркви и литијом централним градским улицама, у Београду се 40. дана после Ускрса, а десет дана пре Духова, увек у четвртак, обележава градска слава - Вазнесење Господње, у народу познатија као Спасовдан. Међутим, најављујући које ће градске улице тога дана бити затворене за саобраћај и када, новинари цркву посвећену Вознесенију Господњем називају двојако: Вазнесенска и Вазнесењска, односно Вознесенска и Вознесењска….

Није ми баш јасно како спонтани изражајни обичај може да се примени у званичном имену неког здања. Па не може црква да се зове час овако, час онако! Мада код нас све може, па тако, кад већ поменусмо и Богојављење, ни би било лоше да разрешимо да ли се тај хришћански празник зове Богојављање или Богојављење, са А или са Е?

"На Богојављење Бог се јавио, јавно се открио као Отац, Син и Дух Свети, као Света Тројица. Бог се јавио и васељену просветио", пише даље на сајту Српске православне цркве, а мене занима како се, према Правопису, пише именица Бог, великим или малим словом?

Драмски уметник: Феђа Стојановић.

Аутор и уредник: Мирјана Блажић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом