Читај ми!

Јован Ђорђевић

Поводом ступања Милана Обреновића на кнежевски престо, 1872. године, одржана је свечана представа у Народном позоришту у Београду. Аутор алегоријског комада са певањем "Маркова сабља" био је Јован Ђорђевић.         Са сцене се тада, као део представе, први пут чула будућа химна Србије, "Боже правде". Музику је компоновао Даворин Јенко. Ретко се помиње да је стихове написао Јован Ђорђевић. Био је током живота секретар Матице српске и уредник Летописа Матице српске, оснивач и директор Народног позоришта у Београду, управник Српског народног позоришта (1863—1868), професор историје на Великој школи и министар просвете. 

Јован Ђорђевић је писао стихове, превео је и посрбио за позориште многе комаде – нарочито са мађарског. Приредио је "Латинско-српски речник", и то дело је врхунски домет његовог целокупног научног рада. На њему је радио од 1882. до 1886. године.

На годишњицу његовог рођењаЈован Ђорђевић је рођен 25. новембра 1826. годинеподсетићемо се живота и рада овог неуморног посленика српске културе 19. века.

Аутор емисије: Ребека Леви.

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи