понедељак, 04.08.2014, 19:20 -> 12:45
štampajРомано Тхем
У логору Аушвиц-Биркенау окупило се неколико хиљада људи из читаве Европе, као и представници великог броја влада европских земаља како би обележили 70 година страдања Рома у овом стратишту. У вечерашњој емисији припремили смо извештај са овога догађаја.

Autor:
Ромска редакција
Емисија свакодневно доноси најважније вести из земље и света на ромском и српском језику. Бави се темама из живота Рома, приказујући напоре и мере које се предузимају за еманципацију и интеграцију ове, највеће европске мањинске заједнице. Преноси актуелности везане за Роме и на специфичан начин сензибилише јавност за проблеме ове популације. [ детаљније ]
Поводом Међународног дана сећања на ромске жртве у Другом светском рату, Стална конференција ромских удружења грађана, позвала је ромску заједницу и владе широм света да обезбеде право на достојно обележавање страдања Рома.
Од шефа секретаријата Европског форума Рома и Травелерса, Роберта Рустема, сазнаћемо докле се стигло са усвајањем Декларације о геноциду над Ромима током Другог светског рата коју је његова организација упутила Комитету министара на разматрање.
И повереница за заштиту равноправности Невена Петрушић позвала је надлежне органе да 2. август прогласе Даном сећања на ромске жртве геноцида.
Емисију воде Хириша Бериша и Зорица Кубичек.
Радио Београд 1, 19.20
Коментари