Zbog čega je pelet, ove sezone, dvostruko skuplji nego prošle?

Cena drveta na svetskom tržištu je porasla, a to je uticalo i na domaću drvno-prerađivačku industriju - pogotovo kod proizvođača peleta, zbog čega se uz nestašicu, cena energenta udvostručila.

Nebojša Jovanović, penzioner iz Požarevca prvo nije mogao da nađe pelet, a onda je ostao zatečen jer umesto 180 koliko je plaćao prošle godine, sada 300 evra po toni. Razmišljao je i o grejanju na struju, ali kaže to je još skuplje.

"Ovo nije iznenađenje. Ovo je šok sa ovom cenom. Baš su preterali. Ja ne znam šta je razlog, ali imam utisak da fabrike baš nisu bile spremne za ovoliku potražnju. Negde sam pročitao da je preko 100.000 domaćinstava prešlo sa uglja na pelet", kaže Nebojša Jovanović, penzioner iz Požarevca.

Dodatni problem je što više ne mogu da kupe ni na rate, jer zbog poremećaja na tržištu proizvođači sa dobavljačima umesto na godinu, potpisuju ugovore na mesec ili dva.

"Mi nismo u mogućnosti da formiramo neku dugoročnu cenu, da damo kupcima neku stabilnost. To sad nije moguće. Mi smo u problemu da kada nešto uplatimo, nismo sigurni da će stići po toj ceni koju smo platili", navodi Mirko Stepanović, direktor prodaje.

Razlog za to je što zaliha nema, već se proizvodi dan za dan, jer glavni dobavljač "Srbijašume" nije uspeo da ispoštuje ugovorne obaveze.

"I njih je, kao i sve ostale, što kaže privrednike zateklo stanje nedostatak radne snage, loši ti vremenski uslovi i kovid epidemija i dovela je do toga da sirovine nema. Cene na svetskom tržištu rastu, normalno da cene rastu i u Srbiji", smatra Zoran Ristanović proizvođač iz Prijepolja.

Neizvesnost i nestabilnost na svetskom tržištu pojedini su iskoristili za remont koji pored struje i nafte, takođe utiče na cenu jer carina koju su plaćali 1 odsto na iste delove sada je 10 odsto.

"Mi imamo tri, četiri referata na reviziji iz razloga što se borimo kroz tehnička objašnjenja da zaista to poskupljuje proizvod. Jednostavno još neke stvari moraju da se upeglaju da i nama malim sitnim proizvođačima bude lakše da doprinesemo tržištu", kaže Svetlana Božinović, direktorka proizvodnje iz Petrovca na Mlavi.

Proizvođači već najavljuju da će na proleće cene nastaviti da rastu i do 35 odsto.

недеља, 04. мај 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом