Читај ми!

Vučić obišao gradilište na Balkanskom toku: Gasovod je žila kucavica za privredu

Predsednik Aleksandar Vučić obišao je kompresorsku stanicu "Velika Plana" na gasovodu Balkanski tok, koja se gradi između Velike Plane i Žabara. Godinama se čekalo na tako važne infrastrukturne projekte, a gasovod je jedna od najvažnijih, istakao je predsednik.

Aleksandar je Vučić tokom obilaska radova i razgovora sa radnicima rekao da je zadovoljan i da je to velika stvar za Srbiju.

"Godinama smo čekali da radimo ovako važne infrastrukturne projekte, a gasovod je svakako jedna od najvažnijih", istakao je predsednik Srbije.

Predsednik je izjavio da bi kompresorska stanica trebalo da bude završena do oktobra i pozvao radnike da, iako rade u teškim uslovima, probaju da ispune taj rok.

Naglasio je da je gasovod žila kucavica za razvoj privrede i privlačenje novih investitora.

"Ponosan sam na to što se nalazimo ovde u Žabarima i što ćemo uskoro otvoriti ovu velelepnu kompresorsku stanicu. Bez kompresorske stanice i 36 objekta i mnogo onih ispod zemlje, ne bi mogli da imamo uravnotežen pritisak gasa. Imali bi velike gubitke i ne bi mogli da dopremimo gas do Mađarske", kazao je Vučić.

Predsednik ističe da je to veoma važan projekat za energetsku sigurnost zemlje, koja će zajedno sa hranom i finansijskom stabilnosti, biti ključna stvar u narednih 20 godina.

Kompresorska stanica "Velika Plana" je jedina kompresorska stanica na trasi gasovoda kroz Srbiju koji od Bugarske, gde se spaja sa Turskim tokom preko naše zemlje, vodi do Mađarske i Srednje Evrope.

Obilasku gradilišta prisustvovali su generalni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović, direktor "Gastransa" Igor Jolkin i ambasador Rusije Aleksandar Bocan-Harčenko.

Bajatović je rekao da se ta stanica radi po najsavremenijem standardu za zaštitu od požara i da je procenat izgradnje sada 87,4 odsto.

Naveo je da je plan da se odatle dalje gasifikuje Istočna Srbija. Vučić je pitao Bajatovića za gasifikaciju Valjeva, koji je rekao da se radi na izradi plana, projektovanju i da počinje eksproprijacija zemljišta.

Kada je reč o gasifikaciji na potezu od Leskovca do Vranja, Bajatović je rekao da su pripreme u toku i da bi trebalo od oktobra da počnu da rade taj deo.

Vučić je zatražio od Bajatovića da se razvede gas i za Surčin, Belu Crkvu i Kovačicu. Direktor "Srbijagasa" je istakao da je na gradilištu kompresorske stanice "Velika Plana" angažovano oko 1.500 radnika dnevno.

Da li će Srbija imati kvalitetniji i jeftiniji gas

Predsednik je, na pitanje da li kompresorska stanica koja se gradi znači da ćemo imati kvalitetniji gas i povoljniju cenu, rekao da ne može reći da će cena biti povoljnija.

"Sve cene idu u nebo, bakar je skočio na 10.000 dolara po toni. Pogledajte kako raste cena čelika. Jedan razlog je korona, jer ljudi nisu trošili, pa sada skaču cene. Drugi razlog je pokušaj zaustavljanja tržišta, odnosno mera za zaustavljanje kineske, ruske i svake druge konkurencije sa istoka, što se izjalovilo, jer tržište uvek pronađe krivinu", objasnio je predsednik.

Vučić je rekao da je veoma uplašen zbog karbon taksi, jer će one izazvati haos u svetu. Ocenio je da se ta taksa uvodi zbog Kineza, a sve pod vidom zaštite životne sredine. Na to će, upozorava, Kinezi uvesti tri puta gore mere protiv njih, a usled toga "nagrabusićemo smo svi mi ostali".

"Nadam se da ćemo imati dovoljno snage da sve prevaziđemo. Zbog toga je važna energetska bezbednost, da se mi osiguramo. Srećan sam što imamo zlata, bakra, čelika, toplo i hladno valjanog lima, što smo obezbeđeni hranom, ali moramo sve te resurse da osiguramo", poručio je on.

Vučić je objasnio da se cena gasa formira na svetskom tržištu, ali i da imamo više od 100 dolara jeftiniji gas nego što je na tržištu i to zahvaljujući dogovoru sa ruskom stranom.

Što se tiče kvaliteta gasa, ovo je, prema njegovim rečima, najkvalitetniji - 97 odsto metana.

Bocan-Harčenko: Gasovod evropski projekat, doprineće energetskoj bezbednosti

Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko naglasio je nakon obilaska radova da se nalaze na evropskom gradilištu na kojem se gradi evropski projekat.

Bocan-Harčenko je zahvalio Vučiću na principijelnom stavu po pitanju snabdevanja Srbije gasom. Prema njegovim rečima, gasovod se potpuno uklapa u sve standarde, a obezbeđivaće više od svega što se uklapa u pojam energetske bezbednosti u Srbiji, Bugarskoj i Mađarskoj.

"Povećaće energetsku bezbednost i u centralnoj Evropi, ali i u drugim delovima Evrope. Ovo je velika stvar, ovde se vidi da je ovo ustvari evropski projekat u Srbiji koja se zalaže za snabdevanje i sebe, ali i drugih", dodao je Bocan-Harčenko.

"Prve količine gasa trebalo bi da poteku 1. oktobra"

Početkom meseca, "Srbijagas" i mađarska gasna kompanija FGSZ spojile su cevi Balkanskog toka, čime je kompletirana čitava trasa Balkanskog toka.

Prema planu, trebalo bi da prve količine tranzitnog ruskog gasa kroz našu zemlju do Srednje Evrope poteku 1. oktobra.

Dužina gasovoda kroz Srbiju, od Zaječara, gde ulazi iz Bugarske, do Horgoša gde se spaja s mađarskim delom trase je 403 kilometra.

Predsednik Vučić je ranije ocenio da je taj gasovod od ključne važnosti za razvoj Srbije, jer obezbeđuje energetsku stabilnost zemlje i nove investicije.

Dodao je kako će Balkanski tok znatno smanjiti troškove dopremanja gasa koji smo preko Ukrajine i Mađarske plaćali 48 dolara po kubnom metru, dok će nas ubuduće koštati 12 do 14 dolara.

Na teritoriji Srbije osim ove kompresorske stanice, izgrađeno je 18 blok stanica, četiri prijemno-otpremna čistačka mesta i četiri merne stanice.

Na kompresorskoj stanici obavlja se filtracija, prečišćavanje gasa od mehaničkih primesa i sabijanje gasa i njegovo hlađenje radi daljeg transporta sa zadatim parametrima temperature i pritiska kroz magistralni gasovod do sledeće kompresorske stanice.

Za ceo gasovod kroz Srbiju upotrebljeno je 190.000 tona cevi velikog prečnika, izgrađeno je dvanaest prelaza preko velikih vodenih prepreka, uključujući Dunav u dužini od 1.400 metara, što je evropski rekord.

Realizacija projekta trajala je od 2019. do 2021. godine, a prema planovima gasovodom će prolaziti do 12,4 milijarde kubika gasa godišnje za potrebe Srbije i zemalja EU.

Investitor projekta je "Gastrans", zajedničko preduzeća "Gasproma" i "Srbijagasa". Kompresorsku stanicu "Velika Plana" gradi firma IDC.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво