Читај ми!

Generalni direktor NIS-a o ceni nafte u 2021.

U godini pandemije koja je uzdrmala i naftne kompanije širom sveta, NIS je uspeo da obezbedi stabilnost snabdevanja i realizovao ključne investicije. Otvranjem "Duboke prerade", Rafinerija Pančevo je postala vodeći prerađivač nafte u regionu. Generalni direktor NIS-a Kiril Tjurdenjev govorio je za RTS o panovima za 2021. godinu.

Biznis planom za ovu godinu vrednim 21 milijardu dinara, NIS najavljuje nova ulaganja.

– Mi ćemo nastaviti da ulažemo u rafineriju. Sledeći važan projekat je modernizacija postrojenja katalitičkog krekinga, koji će omogućiti proizvodnju dodatnih proizvoda, uključujući i veću proizvodnju propilena. Taj projekat vredan je 80 miliona dolara i uradićemo ga u narednim godinama.

Sa "Dubokom preradom" vozačima garantujete evropski kvalitet kojih derivata?

– Mi već dugo, od prve modernizacije rafinerijskog kompleksa 2012. godine, proizvodimo benzin i dizel evropskog kvaliteta. Nastavićemo njihovu proizvodnju i ubuduće, a "Duboka prerada" nam omogućava da dobijamo veće količine goriva koja imaju najveću vrednost na tržištu. Kompleks "Duboke prerade" ima i ekološke benefite – prestali smo sa proizvodnjom mazuta sa visokim sadržajem sumpora i smanjili emisiju štetnih materija u atmosferu, što će unaprediti ekološku sliku ne samo Pančeva već cele naše zemlje.

Vozačima obećavate najkvalitetnije derivate, međutim, vozače zanimaju i cene, šta se prognozira?

– Ova godina je upravo pokazala da niko ne može da prognozira cenu nafte. Reč je o globalnom tržištu koje zavisi od ogromnog broja faktora. Mi, na primer, uvozimo dve trećine nafte koju preradimo, a svega jednu trećinu proizvodimo u Srbiji. Zbog toga zavisimo od kretanja cena na svetskim tržištima. Ipak, povećanjem efikasnosti rada i smanjenjem troškova kompanije očuvali smo stabilnost i cena i domaćeg tržišta.

Kako je kovid 19 uticao na poslovanje NIS-a, šta su dalji planovi kompanije?

– Sam kovid 19, uz makroekonomske okolnosti na globalnom nivou, dosta negativno je uticao na kompaniju. Pad cena nafte, ograničenja koja su bila uvedena u zemlji, imala su veliki ekonomski uticaj. Ipak, kompanija je nastavila sa ostvarivanjem ključnih investicionih projekata i u periodu januar–septembar prošle godine, investirali više od 20 milijardi dinara. Takođe, oslanjajući se na interne resurse, obezbedili smo redovne plate za sve zaposlene, isplatili smo dividendu za naše akcionare – za 2019. godinu. Najvažnije je što smo u izazovnom periodu očuvali stabilnost kompanije na tržištu uz brigu o zdravlju zaposlenih i potrošača.

четвртак, 19. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи