Читај ми!

Novi slučaj malih boginja registrovan u Novom Sadu, ukupno 25 obolelih u Srbiji

Potvrđen je još jedan slučaj malih boginja u Srbiji, kod nevakcinisanog devetogodišnjeg deteta iz Novog Sada. Ukupno je do sada registrovano 25 slučajeva morbila, saopštio je Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".

U Referentnoj laboratoriji Instituta za virusologiju, vakcine i serume "Torlak", morbile su potvrđene kod nevakcinisane osobe stare devet godina iz Novog Sada.

Dete je najpre hospitalizovano u Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, odakle je, zbog komplikacija osnovnog oboljenja, upućeno u Univerzitetsku dečju kliniku Tiršova koja je prijavila slučaj sumnje na morbile, a Gradski zavod za javno zdravlje Beograd sproveo je epidemiološko ispitivanje.

Epidemiolog Instituta za javno zdravlje Vojvodine Mioljub Ristić kaže da u trenutku hospitalizacije dete nije imalo osip po koži.

"Pre hospitalizacije u Tiršovoj, dete je hospitalizovano u našoj Dečjoj bolnici i bilo je u tom kataralnom stadijumu infekcije. To je stadijum koji ne možete razlikovati u odnosu na neke druge virusne infekcije, ako se ne desi ospa. Dete je imalo temperaturu i malo suzne oči, ali se nije mogla postaviti sumnja na morbile sve dok nije otišlo u Tiršovu, gde se osulo", objasnio je Ristić.

Ističe da su juče u kasnim popodnevnim časovima dobili potvrdu iz "Torlaka" da je reč o morbilama.

"To dete, nažalost, ima ozbiljne komorbiditete zbog čega nije iz medicinskih razloga vakcinisano protiv morbila, to moram da naglasim. To dete je povremeno odlazilo u Tiršovu radi pregleda i terapije, tamo se leči već duže vreme, tako je bilo i ovaj put. Međutim, u međuvremenu se ustanovilo da ima i morbile", naveo je Ristić.

Epidemija u Smederevu prijavljena 12. januara

Na teritoriji Smedereva registrovana su ukupno 24 slučaja morbila, od kojih su 23 potvrđena u Referentnoj laboratoriji Instituta za virusologiju, vakcine i serume "Torlak", dok je kod jedne obolele osobe u pitanju porodični kontakt sa laboratorijski potvrđenim slučajem.

Radi se o 14 nevakcinisanih osoba ispod dve godine života, tri osobe predškolskog uzrasta i sedam odraslih osoba sa nepoznatim i nepotpunim vakcinalnim statusom.

Komplikacija u vidu upale pluća zabeležena je kod dvoje obolele dece.

Zavod za javno zdravlje Požarevac 12. januara prijavio je epidemiju u Smederevu. Epidemiološka služba Zavoda sprovodi epidemiološko istraživanje i koordinira merama sprečavanja širenja bolesti.

Od 11. januara na snazi su pooštrene mere epidemiološkog nadzora nad malim boginjama na teritoriji Republike Srbije u skladu sa Planom aktivnosti za odstranjivanje ove bolesti u zemlji (prijava sumnje, laboratorijska dijagnostika, izolacija i lečenje obolelih, zdravstveni nadzor, epidemiološki nadzor, vakcinacija nevakcinisanih i nepotpuno vakcinisanih osoba, vakcinacija osetljivih osoba iz kontakta unutar 72 sata).

"Imajući u vidu navedene okolnosti, period zaraznosti, sezonost, ostvarene kontakte, mere pooštrenog nadzora treba sprovoditi do daljeg, odnosno najmanje do isteka perioda dvostruke maksimalne inkubacije od poslednjeg registrovanog slučaja, a u skladu sa procenom epidemiološke situacije u žarištu epidemije, odnosno na teritoriji Republike", navodi se u saopštenju.

Tokom 2020. i 2021. registrovane najniže vrednosti obuhvata MMR vakcinom

Pandemija kovida, odnosno primena medicinskih i nemedicinskih mera prevencije, nesumnjivo je uticala i na kretanje drugih zaraznih bolesti, uključujući i male boginje, na teritoriji Evrope.

Prema podacima SZO, odnosno ECDC-a, beleži se porast broja slučajeva morbila tokom 2022. godine u odnosu na 2021. godinu. Zaključno sa septembrom prošle godine, registrovano je 555 slučajeva morbila u 27 zemalja Evrope (u 10 je registrovano oko 90 odsto svih slučajeva), dok je 2021. godine registrovano 160 slučajeva. Među obolelima nije bilo hospitalizovanih, ni umrlih. Prema podacima ECDC-a, od početka 2023. godine registruju se oboleli u Nemačkoj i Italiji.

Za vreme trajanja pandemije u skoro četvrtini zemalja sveta je prekidana ili odlagana imunizacija MMR vakcinom, a u velikom broju zemalja došlo je do značajnog pada obuhvata.

Tokom 2020. i 2021. godine u Srbiji su registrovane najniže vrednosti obuhvata MMR vakcinom u poslednjih dvadeset godina. Obuhvat ovom vakcinom u drugoj godini života u 2020. godini iznosio je 78,1 odsto, a u 2021. godini svega 74,8 odsto. Obuhvat drugom dozom, pre upisa u prvi razred osnovne škole, u 2021. godini iznosio je 85,8 odsto. Prikupljanje podataka o obuhvatu MMR vakcinom u 2022. godini je u toku. Ciljne vrednosti obuhvata svim vakcinama iznose 95 odsto.

U poslednjoj epidemiji malih boginja u Srbiji, tokom 2017. i 2018. godine, registrovano je oko 5.800 obolelih, od kojih je 93 odsto bilo nevakcinisano, nepotpuno vakcinisano ili sa nepoznatim vakcinalnim statusom. Jedna trećina obolelih bila je hospitalizovana zbog težine kliničke slike praćene komplikacijama. U toj epidemiji registrovano je 15 smrtnih ishoda među kojima je bilo četvoro dece mlađe od pet godina.

четвртак, 25. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво