Читај ми!

Kako da izaberete dadilju i da li je bezbednije angažovati ih preko agencije

Slučaj dadilje iz Kruševca koja je pokušala da ukrade bebu od 40 dana i bivšem partneru rekla da je to njihovo dete, pokrenuo je u javnosti raspravu ne samo o tome koliko je bezbedno bilo kome poveriti dete na čuvanje, već i koliko je zakonom regulisano ko može da se bavi tim poslom, koje provere prolazi i ko za njega garantuje.

Nema zakona, procedure i kriterijuma po kojima agencije biraju dadilje.

"Svaka devojka dolazi, učlanjuje se u to udruženje i u obavezi je da ima potvrdu da nije osuđivana, svoj si-vi, preporuke iz neke porodice, i ako nema nekog iskustva, mora da ima preporuke sa fakulteta ili od nekoga zaposlenog gde je prethodno radila, tako da su to neke osnovne stvari, a po potrebi radimo i lekarsko uverenje", kaže Tijana Pljakić iz agencije "Bejbisiting".

Posle toga, sve je na roditeljima; oni procenjuju da li će baš ta dadilja čuvati njihovo dete.

"Izbor osobe koja će čuvati dete je vrlo kompleksna stvar, kao i svaki izbor, i počiva na međuljudskom kontaktu, ako to u vama budi osećaj stabilnosti i sigurnosti, vrlo verovatno da će to tako biti i sa vašim detetom", navodi psiholog Radmila Vulić Bojović.

I upravo je u tome problem za upućene. Smatraju da ne može sva odgovornost da bude samo na roditeljima.

"Individualno čuvanje dece ne postoji kao delatnost. Vi možete da otvorite privatne jasle ili vrtić i tu onda ulazite u neki sistem, postoje procedure, imate zakone, imate šifru delatnosti, ukoliko se akreditujete kod ministarstva, te osobe prolaze određenu procenu, zna se koji je stepen stručnosti potreban, koje su kvalifikacije itd. Za individualno čuvanje dece to ne postoji", ističe Dragana Soćanin, iz Udruženja "Roditelj". 

Roditelji smatraju da to mora da se menja, da bi država trebalo da bude treći roditelj i pomogne im da usklade rad i roditeljstvo. Tu strategije i jednokratne uplate probleme ne rešavaju.

"Imamo puno samohranih roditelja, jednoroditeljskih porodica, roditelja sa više dece, roditelji rade u smenama - prva, druga i treća smena, mi nemamo sada nijednu uslugu koja omogućava da se dete čuva u drugoj ili trećoj smeni", ističe Dragana Soćanin.

Šta bi država mogla da uradi i olakša roditeljima u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiji nismo saznali - nisu bili u mogućnosti da nam obezbede sagovornika.

петак, 19. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво