Читај ми!

Sećanje na žrtve Novosadske racije

U Novom Sadu, na Keju žrtava racije, obeležena je 79. godišnjica najsurovijeg zločina u novijoj istoriji ovih prostora. Mađarski fašisti su u Novom Sadu od 21. do 23. junara 1942. ubili više od 1.300 ljudi, a među žrtvama je bilo 500 dece.

Obeležavanju pomena kod spomenika "Porodica" na dunavskom keju prisustvovao je, između ostalih, gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, dok je vrhovni rabin Srbije Isak Asijel održao besedu i molitveni pomen.

Potom je u ime Srpske pravoslavne crkve molitveni pomen i besedu održao episkop bački Irinej, saopšteno je iz Grada Novog Sada.

Vučević je istakao da je pre 79 godina sproveden stravičan pogrom nad Srbima, Jevrejima i Romima.

"Svi smo mi jedna porodica koja se ne okuplja samo u januaru – da tuguje, već koja mora stalno da se drži zajedno, u smehu i u suzama, u dobru i u zlu, u zdravlju i u bolesti. I danas smo sabrani i složni, na mestu koje svedoči o fašističkom bezumlju, na mestu najveće novosadske tuge", rekao je Vučević.

Novom Sadu je, kako je naglasio, zauvek ostala trauma, a čovečanstvu opomena.

Dodaje da se, ako se ne budemo sećali prošlosti, strašna istorija i još strašniji zločini mogu ponoviti.

"Zloglasne Novosadske racije u kojoj su na stratište odvođene čitave porodice treba da se sećamo ne zato da bismo bili ljuti i ogorčeni, ili da bismo na mržnju odgovarali mržnjom, već da bi nas to bolno sećanje ojačalo u daljoj borbi protiv fašizma, antisemitizma, protiv patološke mržnje i zla", poručio je Vučević.

Vrhovni rabin Jevrejske zajednice u Srbiji Isak Asijel govorio je o snazi molitvenog sećanja slikovito kroz priču koja se, iako se dogodila u drugom periodu i na drugom mestu, ne razlikuje od onoga što se desilo u Novosadskoj raciji.

Njegova beseda je poslužila kao opomena za budućnost, u nadi da nikada više neće doći do stradanja jevrejskog i drugih naroda.

Njegovo preosveštenstvo episkop bački Irinej rekao je da je Novosadska racija urezana u istoriju kao veliko stradanje nevinih ljudi, zverski pobijenih samo zbog imena koje su nosili i vere koju su ispovedali.

Vence na spomenik "Porodica" na Keju žrtava racije pored predstavnika Grada Novog Sada, položili su i predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor, pokrajinska sekretarka za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama Dragana Milošević, ambasadori Izraela i Mađarske, predstavnici Jevrejske opštine Novi Sad, Saveza jevrejskih opština Srbije, Matice romske i potomci žrtava Novosadske racije.

Uz prisustvo vojnog sveštenika, jedan venac je u prisustvu predsednice Skupštine grada Novog Sada Jelene Marinković Radomirović spušten sa broda u Dunav.

Nakon toga, održan je i pomen žrtvama na novosadskoj plaži Štrand kod spomen-ploče.

U toku ovogodišnje manifestacije "Ledena tišina – sećanje na žrtve Novosadske racije" biće prikazani filmovi "Časovi persijskog" i "Život je lep" u Velikoj sali Kulturnog centra Novog Sada, a biće održana i Međunarodna onlajn konferencija "Glas žene iz ledene tišine".

Najmanje 4.500 žrtava zločina u januaru 1942.

U raciji sprovedenoj u 15 mesta u Vojvodini od početka do kraja januara ubijeno je najmanje 4.500 ljudi – najviše Srba i Jevreja, ali i Roma, Rusina i Rusa. Mnogi smatraju da je broj žrtava bar dvostruko veći.

Sistematsko ubijanje Srba i Jevreja mađarske vlasti započele su u naseljima Šajkaške 4. januara, nastavilo se u Novom Sadu 21., da bi se završilo u Bečeju 29. januara 1942. godine.

Trodenevna racija u Novom Sadu počela je rano ujutru pod izgovorom da se na područiju Novog Sada kriju sumnjiva lica sa velikom količinom oružja.

Po celom gradu 240 patrola na više mesta ubijalo je čitave porodice, a tela su utovarana na kamion bacana su pod led Dunava.

Masovna ubistva na samoj obali Dunava, pored Štranda, trajala su 22. januara u četiri sata ujutru do 16 časova. Žrtve su padale u vodu, a one koje su pale na obalu, gurane su pod led.

Zločine je izvršila mađarska civilna vlast.

Skoro svi počinioci su osuđeni, ali glavnokomandujućeg Šandora Kepira sud u Budimpešti je oslobodio zbog, kako su objasnili, nedostatka dokaza.

уторак, 16. април 2024.
24° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво