Читај ми!

Potpisan ugovor o izgradnji i obnovi Kliničkog centra Vojvodine

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar i izvršni direktor Konzorcijuma "Ge-Ha Holding" Gregor Jernejc potpisali su ugovor o izgradnji i rekonstrukciji Kliničkog centra Vojvodine.

Posle više godina pauze, Klinički centar Vojvodine biće rekonstruisan.

Dogradnja lamela B i C Urgentno dijagnostičkog centra, obuhvata površinu veću od 33.000 hiljade kvadrata, na kojoj će se nalaziti hirurški blok sa 16 operacionih sala, jedinice intenzivne i poluintenzivne nege i stacionar sa ukupno 348 kreveta.

Vrednost radova je 28,5 miliona evra. Za izvođača radova izabran je Konzorcijum "Ge-Ha Holding" iz Ljubljane i Delta Inženjering iz Beograda.

Izvođač ima rok od 29 meseci za završetak radova. Ugovor su u Vladi Srbije potpisali ministar zdravlja Zlatibor Lončar i izvršni direktor Konzorcijuma Gregor Jernejc.

Potpisivanju ugovora sa izabranim izvođačem radova u Vladi Srbije prisustvovala je i premijerka Ana Brnabić, kao i šefica Regionalnog predstavništva EIB za Zapadni Balkan Dubravka Negre.

Premijerka Ana Brnabić izjavila je  da je potpisivanje ugovora sa izvođačem radova na rekonstrukciji i izgradnji KC Vojvodine važan trenutak za dalje jačanje srpskog zdravstva, što je jedan od prioriteta vlade.

"Dugo smo radili na ovome. Hvala EIB koji prate ulaganja u zdravstveni sistem Srbije, što su radili sa nama da dođemo do ovog ugovora. Radujem se danu kada ćemo postaviti kamen temeljac, nadam se da će to biti za 30 do 45 dana, kada se ispune svi uslovi", rekla je Brnabićev nakon potpisivanja ugovora.

Brnabićeva je istakla da je ulaganje u rekonstrukciju i izgradnju KCV deo većeg ciklusa ulaganja u zdravstvo, pokrenuto 2015. godine kao projekat "Milijarda evra u zdravstvo Srbije".

Podsetila je da su završeni radovi u KC Niš, koji je, kaže, prvi ikada završen klinički centar u istoriji Srbije, investicija koja je bila vredna 53 miliona evra.

U toku je rekonstrukcija i dogradnja Kliničkog centra Srbije, i nadam se da ćemo krajem 2021. moći da otvorimo potpuno novi KCS, rekla je Brnabić i dodala da se uskoro očekuje tender za rekonstrukciju i dogradnju KC Kragujevac.

Ona je rekla da je urađeno skoro 80 objekata primarne zdravstvene zaštite, domovi zdravlja i ambulante, za šta je izdvojeno 16 miliona evra, a da su u toku radovi na izgradnji šest domova zdravlja, vrednih 15 miliona.

Takođe, preko 202 miliona evra do sada je uloženo u opšte bolnice i zdravstvene centre širom Srbije, od kojih su u nekim radovi u toku, kao i više od 300 miliona evra u izgradnju klinika i specijalizovanih bolnica, poput Tiršove, KBC Zemun, "Dr Dragiša Mišović", faza 1 Urgentnog centra.

"Zahvaljujući svemu tome možemo da zbrinemo sve pacijente, pre svega, kovid, ali i da se borimo za ne kovid pacijente. Skoro sve zdravstvene ustanove koje smo podigli, poslužile su da imamo dobar odgovor na ovu pandemiju, jer su poslužile kao kovid bolnice", rekla je Brnabić.

Podsetila je da su u toku radovi na izgradnji dve kovid bolnice, u Batajnici i Kruševcu, u koje je uloženo 80 miliona evra.

"Sve to, bez opreme i specijalizacija, i iz toga se vidi koliki je fokus na zdravstvo i njegovo jačanje. To ostaje jedan od tri ključna prioriteta vlade", poručila je Brnabićeva i dodala da je ugovor "dobar signal sto će tek slediti".

Građani Vojvodine dobiće moderan klinički centar

Sa izgradnjom Kliničkog centra Vojvodine svi građani pokrajine dobiće bolje uslove lečenja i moderan klinički centar kakav i zaslužuju, izjavila je šefica Regionalnog predstavništva EIB za Zapadni Balkan Dubravka Negre.

Kaže da je vrednost ugovorenih radova 28,5 miliona evra, kao da su ta sredstva deo većeg i sveobuhvatnijeg projekta vrednog 200 miliona evra na koji se EIB obavezala još 2006. godine.

"Srbija je prva zemlja u koju smo počeli da ulažemo u zdravstveni sektor u ovom delu Balkana i drago nam je što je Srbija utoliko bolje i spremnije dočekala ovu epidemijsku krizu".

Negre je istakla da u ovo vreme svaki novi bolnički krevet znači jedan novi spašen život.

Navela je da je EIB do sada pomogla rehabilitaciju i modernizaciju 20 regionalnih opštih bolnica u gradovima širom Srbije, što je takođe doprinelo da se zdravstveni sistem bolje izbori sa krizom.

"Ulagali smo i u modernizaciju proizvodnje vakcina u Institutu Torlak koji je važan stub za razvoj vakcina u ovom delu Balkana", dodala je Negre.

Lončar: Radovi na Kliničkom centru Srbije prema planiranoj dinamici

Radovi na Kliničkom centru Srbije teku prema planiranoj dinamici bez obzira na epidemiološku situaciju sa virusom korona, izjavio je danas ministar zdravlja Zlatibor Lončar i izrazio nadu da će tako biti i sa radovima na rekonstrukciji i dogradnji Kliničkog centra Vojvodine (KCV) koji bi trebalo uskoro da počnu.

Lončar je posle potpisivanja ugovora sa izvođačem radova na KCV, rekao da je dogovoreno da radovi na tom objektu počnu u najkraćem roku, a da se završe za 29 meseci, uz eventualno manje probijanje rokova zbog epidemiološke situacije.

Naglasio je da radovi u Novom Sadu neće usporiti izgradnju KCS i da su izvođači, koji su isti za oba projekta, obećali da će imati dovoljno radnika.

''Neće biti prelaska radnika iz Beograda u Novi Sad, osim nekoliko inženjera koji će se uključiti zbog iskustva koje imaju na projektu KCS'', rekao je Lončar.

Dodao je da su izvođači, konzorcijum "GH Holding" i firma ''Delta inženjering'' do sada pokazali da su sposobni da ispune preuzete obaveze i obezbede dovoljno radnika.

"Naš posao je da to ispratimo, proverimo i sprovedemo, a kako stvari stoje, ne bi trebalo da bude nikakvih problema'', naveo je ministar.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво