четвртак, 23.07.2020, 06:00 -> 06:05
Извор: РТС
Misli svojom glavom, veruj svojim očima, ne nasedaj na lažne vesti
Počelo je sa belim lukom, tamjanom i vitaminom C koji sigurno ubijaju koronavirus. Potom su nam prijatelji slali proverene informacije o tome da maske ne štite i da su štetne za naša pluća. A završilo se... Pa nije se završilo. Još uvek traje. Preko "Vajbera", "Votsapa", "Mesindžera" svakodevno dobijamo "proverene" informacije od prijatelja koje nam mogu spasiti život. Koje sve lažne poruke primamo, ko ih smišlja i kakvu korist ima od njih, objasnio je za "Beogradsku hroniku" Andrej Petrovski, stručnjak za tu oblast.
Poslednje lažne informacije ovih dana bile su na temu zbog čega kasne rezultati pi-si-ar testova. "Kružili su po društvenim mrežama različiti skrin-šotovi, gde se navodilo da su uzrok za njih protesti", rekao je Andrej Petrovski.
Objasnio je da je suština problema što nemamo neko centralno mesto, "nemamo poverenje u sistem iz koga bismo crpili relevantne informacije".
Između ostalog, kako je rekao, "i sam informacioni sistem kovid 19 koji bi trebalo da da te tačne informacije se pokazao kao neefikasan".
Petrovski smatra da što više opismenimo svoje stanovništvo ono će manje biti podložno manipulacijama i dezinformacijama.
Istakao je da je u eri kada je bitno da se brzo dođe do informacija ljudima veoma važno da u istom trenutku kad se nešto događa imaju sve informacije i da se tu stvara prostor za različite oprečne poruke koje je teško proveriti.
"Krećemo od toga da prvo otkrijemo ko je izvor te vesti, da li je on kredibilan, da li je to medij kome mi verujemo ili neki opskurni portal ili je neki skrin-šot na koji smo naleteli na društvenim mrežama. Proveriti i da li je još neko objavio tu istu informaciju i verifikovati preko 'gugla' ili nekog drugog pretraživača", savetuje Andrej Petrovski.
Najvažnije kritičko promišljanje građana
Međutim, naglašava da je na kraju najvažnije kritičko mišljenje, odnosno da građani kritički promišljaju svaku informaciju koju čuju ili vide na internetu.
Problem je, naveo je, time veći da čak i oni koji treba da budu zvanični i kredibilni izvori ponekad zbog neinformisanosti ili brzopletosti naprave neku grešku koja može da bude ozbiljan problem.
Savetuje ljudima da veruju svojim lekarima, jer će verovatno od njih dobiti najkorisnije informacije kako da se leče.
Ipak, kako je kazao, svi se mi kada je u pitanju kovid 19 nalazimo na nepoznatom terenu i svakako bi trebalo proveriti informaciju na više mesta.
Istakao je i da je rešena dilema nositi ili ne masku.
"Trenutna preporuka jeste da treba nositi maske i s tom dilemom smo raščistili. Jako je bitno ono što je postalo popularno, slušati struku. Jedino dobijate medicinske savete od lekara, a ne od prijatelja, rođaka koji poznaje neku medicinsku sestru koja radi na primer u nekom Domu zdravlja recimo u Valjevu", upozorava Petrovski.
Коментари