Promena prezimena – nezanemarljiva stavka u kućnom budžetu

Da bi posle udaje promenila prezime ili posle razvoda vratila devojačko, žena u Srbiji mora da izdvoji pozamašnu sumu novca. Promena dokumenata je skupa, a skupo je i naporno i višednevno obilaženje šaltera.

Za najosnovnija dokumenta novopečenoj supruzi je potrebno minimalno desetak hiljada dinara. Kada nakon upisa u knjigu venčanih uzme Izvod iz matične knjige i Uverenje o državljanstvu za novu ličnu kartu daće 1.154 dinara a za novi pasoš 3.600 dinara, dok promena vozačke dozvole košta 1.546 dinara. 

Najjeftiniji je upis promena prezimena u radnoj knjižici i to košta 400 dinara. 

"Dokumentacija je iscrpna, ali po meni najveći problem je što čak ni to nije standard već u jednoj opštini je ovo, a u drugoj se traži još nešto, zavisi ko vas je dočekao. Novac koji se plati da bi se izvadila sva ta dokumentacija je u stvari najmanja stavka. Mnogo veća stavka je izgubljeno vreme", kaže Anđela Ignjačević iz Beograda.

Prema zakonu, lična dokumenta zamenjuju se u roku od 15 dana od nastanka promene. U praksi malo je onih koji se pridržavaju tog pravila. Ukoliko ne putuju i nije im potreban pasoš, žene tu obavezu odlažu i po nekoliko godina.

"A i za tih 15 dana čak i da imate dobru volju teško je da ćete tu svu papirologiju završiti", dodaje Ignjačevićeva.

Pribavljanje izvoda, mada smo postali vlasnici čipovanih ličnih dokumenata, a od 2016. godine postoji i sistem e-uprave, za mnoge je i dalje komplikovano.

"Mi smo umreženi samo u razmeni tih dokumenata. I ono što nam je zajedničko za tu e-upravu je da možemo da iskomuniciramo onlajn, da mogu da se zakažu, da se podnesu zahtevi i da se zakaže izrada dokumenata. Mada to nije konačno rešenje euprave jer se umrežavaju veliki sistemi još uvek", kaže napominje Vukica Maksimović, matičar Matičnog područja Palilula.

Međutim, razlozi zbog kojih se žene odluče da zadrže devojačko prezime nisu samo ekonomski.

Žene zadržavaju svoje prezime uglavnom zbog naučnih radova, istraživačkih, akademskih koje su radile u zemlji i inostranstvu, zbog izgrađene karijere pre braka, prepoznatljivosti kolega saradnika.

U nekim zemljama pravo na promenu prezimena je uređeno zakonom, pa se u Belgiji npr. zabranjuje promena prezimena, dok je u Holandiji ženama dopušteno da uzmu muževljevo prezime samo u određenim situacijama.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво