Читај ми!

Imovina folksdojčera čeka stare vlasnike

Od 76.000 zahteva kojim se pred Agencijom za restituciju potražuje oduzeta imovina oko dve hiljade je onih koje su podneli naslednici folksdojčera. To je iznenađujuće manji broj od očekivanog, imajući u vidu da je na ovim prostorima nekada živelo skoro pola miliona Nemaca, kažu u nadležnoj agenciji.

Odlukom Avnoja iz novembra 1944. podunavskim Švabama oduzeta je sva imovina. Jovan Kramer iz Apatina ostao je bez brodogradilišta, tada najvećeg na Dunavu sa flotom od 250 plovnih objekata. Danas njegovi naslednici potražuju imovinu. Međutim, prvo moraju sprovesti postupak rehabilitacije.

"Od ukupnog broja bivših vlasnika, koji svi moraju da se pojedinačno rehabilituju, mi smo naišli na svega deset primera kada rehabilitacija ili ne bi bila moguća, pa smo sami povukli zahtev, ili je sud u par slučajeva odbio rehabilitiaciju", navodi advokat Nikola Božić.

Pred Agencijom za restituciju folksdojčeri potražuju oko sedam hektara poljoprivrednog zemljišta. Prve odluke o vraćanju imovine već su donete.

"EU prati postupak restitucije i Srbija je dobila pohvale za naš odnos prema strancima i pogotovu prema necmcima. Nijedna zemlja koja je vodila postupak restitucije nije imala takav odnos prema stranim državljanima kakav je imala Srbija. Potpuno ravnopravan status sa našim građanima. Naš sajt je na nemačkom i na drugim jezicima, tako da se to zna i naša zemlja je dobila na ugledu zbog ovoga", objašnjava direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić.

Nemačko stanovništvo katoličke vere pod marioterezijanskom kolonizacijom Vojvodinu naseljava u osamnaestom veku. Mahom zanatlije i poljoprivrednici, bavili su se ciglarstvom, brodogradnjom, proizvodnjom tekstila i klompi, a u pivarstvu i gajenju hmelja nisu imali premca.

"Kod Nemaca imamo možda jednu mentalitetsku crtu, a to je da su imali ogromnu potrebu. Nemci nisu investirali u vredne stvari nego su investirali u zemlju i zato su faktički do Drugog svetskog rata Nemci držali gotovo 50 odsto zemljišta u Vojvodini", objašnjava hroničar Boris Mašić.

Naslednici Nemaca koji su nekada živeli na ovim prostorima, kako su nam rekli, voleli bi da, ukoliko im se zemlja vrati, dođu i investiraju u Srbiji.

Број коментара 22

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво