Читај ми!

Decenija od zločina u Goraždevcu

Pomen dečacima, koji su ubijeni u Goraždevcu pre deset godina, Panteliji Dakiću i Ivanu Jovoviću služen u lokalnoj crkvi Presvete Bogorodice. Za ubistvo dvoje i ranjavanje četvoro srpske dece, koja su se kupala nedaleko od sela, niko nije odgovarao.

Navršava se deset godina od ubistva dvoje i ranjavanja četvoro srpske dece u Goraždevcu na Kosovu, a za taj zločin, i pored nagrade od milion evra i obećanja iz UNMIK-a da će "prevrnuti svaki kamen da nađu ubice", niko još nije odgovarao.

Za zločin u selu Goraždavac kod Peći, koji se dogodio na današnji dan pre 10 godina, niko nije odgovarao, zbog čega bi UNMNIK i Euleks trebalo ponovo da pokrenu istragu i kazne odgovorne za taj zločin, izjavio je Fonetu Bogdan Bukumirić, koji je tom prilikom i sam teško ranjen.

"Apelujem na međunarodne institucije na Kosovu da insistiraju na ponovnom pokretanju istrage i kazne odgovorne za taj zločin. Apelujem i na predsednika Srbije, premijera i vicepremijra da se uključe u taj proces. Živim za taj dan kada će oni koji su počinili zločin biti privedeni i odgovarati za to", rekao je Bukumirić.

Ukazao je kako je ovaj dan za njega veoma tužan, zbog nastradalih drugara, ali i onih koji su tada ranjeni.

Podseća da je međunarodnoj zajednici na Kosovu od 2007. godine pisao u više navrata, sa pitanjem dokle se stiglo sa istragom, ali da je sve bilo bez rezultata.

"Nemoguće je da na tako malom prostoru ne postoji nijedan jedini dokaz. Da je istraga vođena valjano, došlo bi se do nekih dokaza. Ili neko sabotitra istragu ili neko vrši pristisak da se nijedan napad na Srbe ne rasvetli", ocenio je Bukumirić.

Pomen ubijenim dečacima

U lokalnoj crkvi Presvete Bogorodice služen je pomen ubijenima Panteliji Dakiću (12) i Ivanu Jovoviću (19).

Ivan i Pantelija ubijeni su iz automatskog oružja 13. avgusta 2003. godine dok su se kupali na Bistrici, a njihovi drugovi Bogdan Bukumirić (14), Marko Bogicević (12), Dragana Srbljak (13) i Đorde Ugrenović (20) teško su ranjeni.

Napadači na srpsku decu koja su se kupala na reci 500 metara od centra sela, nikada nisu nađeni uprkos obećanju tadašnjeg šefa UNMIK policije da će "prevrnuti svaki komad zemlje kako bi našao ubice". Nije pomogla ni nagrada od milion evra koju je ponudio UNMIK. 

UNMIK je posle napada u Goraždevcu saopštio da je "nepoznat broj ljudi iz žbunja otvorio vatru iz 'kalašnjikova' na 50-ak dece i mladih, većinom Srba iz goraždevačke enklave".

Kosovska policija je u istrazi saslušala 75 svedoka, među kojima i ranjene u napadu, a pretresla je i 100 kuća.

Očevi ubijenih dečaka tvrde da se zna ko je pucao na Ivana i Panteliju i da su to rekli i Kforu. 

Euleks zatvorio istragu

Ubistvo dece osudili su domaći i strani zvaničnici, a tim povodom održana je i hitna sednica Saveta bezbednosti UN. Euleks je krajem 2010. godine, usled nedostataka dokaza, zatvorio istragu koju je po dolasku na Kosovo preuzeo od UNMIK-a.

Portparolka Euleksa Irina Gudeljević rekla je ranije da zvanično zatvaranje istrage ne znači i odustajanje od potrage za počiniocima ubistva.

"Bilo koja zvanično obustavljena istraga u svakom trenutku može biti ponovo otvorena ukoliko se tužiocu dostave nove informacije koje bi potencijalno mogle da istragu pokrenu napred", rekla je Gudeljević i dodala da istraga predstavlja "veliku poteškoću za tužilastvo", jer se zločin dogodio pre mnogo godina.

Pošto policijska istraga nije imala rezultata i nijedan osumnjičeni nije identifikovan, tužilac je odlučio da je zatvori, rekla je ona i podsetila da je Euleks stalno ohrabrivao građane da dostave sve informacije koje bi pomogle u rasvetljavanju okolnosti u vezi sa tim strašnim zločinom.

U Goraždevcu je danas ostalo oko 750 Srba, trećina od broja koliko ih je bilo pre 1999. godine, a ubistvo u Goraždevcu se smatra jednim od četiri najveća zločina nad Srbima od dolaska međunarodne misije na Kosovo i Metohiju.

Ubice su ostale nekažnjene, kao i u tri ostala zločina - u Starom Grackom, Obiliću i kod Podujeva. U selu Staro Gracko na njivi je ubijeno 14 žetelaca, u Obliću porodica Stolić, a kod Podujeva stradalo je 12 Srba iz autobusa koji je dignut u vazduh, kada su išli na zadušnice.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво