Albanija, predao se "balkanski Pablo Eskobar"

Jedan od najtraženijih albanskih krijumčara droge Klement Balili predao se policiji nakon što je tri godine proveo u bekstvu i posle desetak bezuspešnih policijskih akcija njegovog hapšenja.

Klement Balili, koga su mediji prozvali "balkanskim Pablom Eskobarom", izbegava hapšenje od maja 2016. godine zahvaljujući navodnim političkim vezama i mreži podrške koju je razvio u Sarandi, gradu na jugu Albanije.

U februaru 2017. godine, pod pritiskom zapadnih saveznika, Albanija je hapšenje Balilija stavila među prioritete s obzirom na to da se njegov "lanac droge" proširio na teritorije susednih zemalja i NATO saveznika.

Albanski ministar unutrašnjih poslova Sander Lešaj izjavio je novinarima da je predaja Balilija rezultat "sveobuhvatne, duge i kompleksne operacije sprovedene u saradnji sa albanskim partnerima".

Upitan šta je Baliliju ponuđeno za predaju, Lešaj je odgovorio: "Zagarantovan fer pravni postupak."

Na hapšenje Balilija više puta je pozivao i američki ambasador u Tirani Donald Lu, zbog čega je albanski premijer Edi Rama pozvao policiju da se postara da on bude u pritvoru pre dolaska Luovog naslednika, preneo je Rojters.

Agencija AP je prenela da je Balili bio istaknuti zvaničnik lokalne administracije u Sarandi, kao i da se krio nakon što je Grčka za njim raspisala nalog za hapšenje.

Balili odbacuje optužbe, a u javnosti se pojavio i kada ga je grčka policija, u saradnji sa američkom agencijom za borbu protiv droge, optužila za transport 700 kilograma kanabisa u Grčku.

Ubrzo posle toga je počeo da se krije.

Balili ima dvojicu advokata, jednog u Grčkoj i drugog u Albaniji, a obojica smatraju da dokazi protiv njihovog klijenta nisu dovoljno jaki.

Albanski premijer Edi Rama je izjavio da hapšenje Balilija predstavlja "veliki korak u borbi protiv organizovanog kriminala".

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво