Naser Orić oslobođen optužbi za zločin nad Srbima

Sud BiH oslobodio je Nasera Orića optužbi za zločin protiv ratnih zarobljenika srpske nacionalnosti na području Bratunca i Srebrenice, prenosi "Dnevni avaz". Tužilaštvo najavilo žalbu.

Sudsko veće Suda BiH izreklo je oslobađajuću prvostepenu presudu i pripadniku Armije Sabahudinu Muhiću.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je Srbe da ne izgovore nijednu težu reč protiv naših komšija Bošnjaka, a na presudu Oriću reagovala je i premijerka i članovi Vlade, kao i ostali srpski zvaničnici.

Takođe, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je oslobađajuća presuda Naseru Oriću dokaz da nema kazne za zločine nad Srbima.

Predsedavajući Sudskog veća Šaban Maksumić naveo je u obrazloženju da su Naser Orić i Sabahudin Muhić oslobođeni po sve tri tačke optužnice.

Radi se o optužbama za ubistvo ratnih zarobljenika Slobodana Ilića, Mitra Savića i Milutina Miloševića, a prema tačkama optužnice oni su likvidirani u srebreničkim selima Zalazje, Kunjerac i Lolići.

U obrazloženju se navodi da na osnovu iskaza zaštićenog svedoka optužbe "O1" nije mogla biti doneta osuđujuća presuda.

"Iskaz zaštićenog svjedoka ‘O1' bio je nedosledan i nelogičan, te u iskazima 2003. i 2014. godine uopšte nije spomenuo optuženog Orića, nego je u iskazu 2014. godine tvrdio da je sudiju Slobodana Ilića ubio Zulfo Torsunović", navodi se u obrazloženju.

I za iskaz svedoka optužbe Ibrana Mustafića navodi se da je nelogičan i nedosledan.

Orić nakon izlaska iz sudnice nije davao izjave, već je uz mnogobrojne čestitke kratko rekao: "Pravda je pobedila".

Tužilaštvo BiH je protiv Nasera Orića i Sabahudina Muhića podiglo optužnicu 27. avgusta 2015. godine.

Prema optužnici, Orić, tadašnji komandant, i Muhić, pripadnik Armije BiH, 1992. godine su u mestima Zalazje, Lolići i Kunjerac, ubili tri zarobljenika srpske nacionalnosti (Milutina Miloševića, Mitra Savića i Slobodana Ilića).

Naser Orić je uhapšen 10. juna 2015. godine na granici Francuske i Švajcarske po zahtevu Srbije koja je poternicu za njim raspisala 2014. godine.

Nekoliko dana nakon hapšenja Švajcarskoj je dostavljen formalni zahtev Srbije za izručenje. Međutim, zahtev za izručenje je podnelo i Tužilaštvo BiH navodeći da protiv njega sprovodi istragu već sedam godina.

Orić je izručen Bosni i Hercegovini.

Inače, Orić je i u Haškom tribunalu bio optužen za zločine počinjene na području Srebrenice i okolnih sela od decembra 1992. do marta 1993. godine.

Prvostepeno je osuđen na dve godine zatvora 2006. godine, ali je Apelaciono veće 2008. godine oslobodilo Orića nalazeći da prvostepeno veće nije imalo sve neophodne dokaze da Orić bude osuđen po komandnoj odgovornosti.

Број коментара 103

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво