Читај ми!

Konferencija povodom 20 godina Dejtonskog sporazuma

U Banjaluci se održava konferencija "Dvadeset godina Dejtonskog mirovnog sporazuma - pogledi", u organizaciji gradskih vlasti i lista "Nezavisne novine".

Konferencija je podeljena u tri panela. Na prvom panelu "Pogled iznutra" uvodničari su bili visoki domaći zvaničnici, dok su na panelu "Pogled iz regiona" svoje stavove izneli političari iz zemalja regiona, javlja Beta.

Na trećem panelu, "Pogled izvana" govorili su, između ostalih, i predstavnici zemalja potpisnica Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Govoreći o temi "Šta su donele dosadašnje nadogradnje Dejtonskog mirovnog sporazuma", predsedavajući Predsedništva BiH Dragan Čović je rekao da se nadogradnjom pokušalo doći do lakšeg donošenje odluka, ali da su, međutim, ti procesi narušili odnose jednokopravnosti i konstitutivnosti naroda, "nauštrb donošenja mrtvih odluka".

Čović smatra da je u prvih deset godina primene Dejtona napravljeno niz grešaka, zbog čega je zemlja krenula u krivom smeru, te da se zato mora vratiti izvornim elementima Dejtona.

Bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović smatra da nije bilo izmena Dejtonskog sporazuma, "rat bi se nastavio mirnodopskim sredstvima".

"Međunarodna zajednica je morala to tako da radi, jer mi nismo imali snage i volje za izmene. Sve te izmene ne mogu da zamene izvorni Dejton", naglasio je Izetbegović.

Predsedavajući Saveta ministara BiH Denis Zvizdić smatra da Dejtonski sporazum ne sprečava zemlju da ide ka evropskim integracijama, a da brojni projekti podrazumevaju saradnju različitih nivoa vlasti u BiH.

Predsednik RS Milorad Dodik je rekao da je "BiH danas mesto nametnutih političkih ljubavi i vežbalište međunarodne zajednice", i dodao da su međunarodni predstavnici u BiH "masovno kršili međunarodno pravo".

Dodik je ukazao i na namere da se, mimo Ustava i Dejtonskog sporazuma, umesto Saveta ministara napravi Vlada BiH.

Ministar inostranih poslova BiH Igor Crnadak rekao je da je Dejton jedan od najuspešnih mirovnih sporazuma u svetu, a da je pokazatelj njegove uspešnosti to što njime niko u BiH nije nezadovoljan.

Učesnicima konferencije obratio se i predsednik Crne Gore Filip Vujanović, ocenivši da BiH za njegovu zemlju ima jasnu međunarodu poziciju.

"Za Crnu Goru država BiH je zemlja sa dva jednokopravna entiteta i tri konstitutivna naroda i tako treba da ostane", rekao je Vujanović.

Inače, u jednom trenutku Konferenciju je obeležila burna rasprava Izetbegovića sa Dodikom, nakon što je predsednik Srpske rekao da je BiH "mesto nametnutih političkih ljubavi, mesto iseljavanja, mesto gde ne uspeva povratak, vežbalište međunarodne zajednice".

Izetbegović mu je odgovorio da većinski hrišćanska međunarodna zajednica podržava Bošnjake zato što su korektni i spremni na saradnju.

"Da se svi ponašamo kao Milorad Dodik ne znam kud bi nas to odvelo", kazao je Izetbegović dodavši da se Dejton "tretira kao švedski sto sa kojeg uzimate ono što vam se dopada i možete ignorisati ono što vam se ne dopada".

Izetbegović je tvrdio i da aneks sedam Dejtonskog sporazuma nije sproveden, da se izbegli nisu vratili na svoja ognjišta, na šta je Dodik odgovorio da niko nije sprečen u tome, te naglasio da nije zainteresovan da se BiH raspadne, ali i da nije taj koji će prihvatiti politička rešenja mimo Ustava.

Konferenciji je prisustvovao i direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju u Vladi Srbije Marko Đurić, specijani izaslanik predsednice Hrvatske Mate Granić, predsednik Federacije BiH Marinko Čavara.

Takođe, učestvuju i bivši ministri spoljnih poslova BiH i Srbije Zlatko Lagumdžija i Vladislav Jovanović.

U radu Konferencije učestvuju i visoki predstavnik u BiH Valentin Incko, šef OEBS-a u BiH Džonatan Mur, ambasadorka SAD u BiH Morin Kormak, predstavnik ruske ambasade u BiH Aleksej Semenihin, zamenik ambasadora Velike Britanije Metju Lavson i šef političkog odeljenja Delegacije EU Tomas Buš.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 20. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом