Читај ми!

Sardinija, Puđdamon pušten da se brani sa slobode

Vođa katalonskih separatista Karles Puđdamon, koji je juče uhapšen na Sardiniji, pušten je nakon saslušanja da se brani sa slobode, ali mora da ostane na ostrvu. Katalonski zvaničnici traže od Madrida da odmah povuče međunarodnu poternicu, optužujući špansku vladu da ne poštuje odluke evropskih pravosudnih organa. Španija ga optužuje da je pomogao u organizovanju referenduma o nezavisnosti Katalonije 2017. godine.

Bivšeg katalonskog lidera, koji četiri godine živi u egzilu u Belgiji, italijanska policija uhapsila je po sletanju na Sardiniju, gde je trebalo da učestvuje na Međunarodnoj izložbi katalonske kulture. Advokati Karlesa Puđdamona tvrde da je pritvoren na osnovu evropskog naloga za hapšenje iz 2019. godine, koji je u međuvremenu suspendovan.

"Evropski parlament ukinuo mu je imunitet, na šta smo se žalili Evropskom sudu pravde u Luksemburgu. Španski sud prihvatio je da će biti na slobodi dok sud ne donese konačnu odluku. Zbog toga sam iznenađen što ga Španija i dalje traži po evropskoj poternici. To je samo njihov rat", kaže Pol Bekert, advokat Karlesa Puđdamona.

Ispred suda u Sasariju pristalice bivšeg katalonskog lidera zatražile su njegovo hitno oslobađanje. Veliki protesti i u Barseloni, ispred italijanskog konzulata.

Predsednik katalonske vlade putuje na Sardiniju, kako bi mu pružio podršku.

"Jučerašnji događaji pokazuju da španska država nije postupala u dobroj veri prema evropskom pravosudnom sistemu. Danas, snažnije nego ikada, zalažemo se za pravo na samoopredeljenje koje će doneti referendum o nezavisnosti i za amnestiju osuđenika", kaže Pere Aragones, predsednik Vlade Katalonije.

Postupak protiv vođe katalonskih separatista pokrenut je u mandatu prethodne španske vlade, ali ni sadašnja ne odustaje od zahteva da Puđdamon bude izručen Španiji.

"Poštujem odluke pravosudnih organa, uključujući sud u Italiji. Želim takođe da kažem da Puđdamon mora da odgovara pred licem pravde. Konačno, da ponovim ono što sam rekao u Barseloni – danas je više nego ikada potreban dijalog, jer je to jedini način da se prevaziđu razlike među Kataloncima", rekao je Pedro Sančez, premijer Španije.

Španske vlasti već su pomilovale devetoricu katalonskih lidera, koji su služili zatvorsku kaznu u Španiji, zbog organizovanja referenduma o nezavisnosti.

Analitičari, međutim, ocenjuju da bi privođenje Puđdamona moglo znatno da oteža napore Sančezove vlade da postigne kompromis s vlastima u Barseloni.

среда, 24. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво